Uhliarik chce stopnúť privatizáciu nemocníc v trnavskej župe

Ivan Uhliarik
Kandidát koalície KDH-SDKÚ na predsedu VÚC Ivan Uhliarik (vľavo v popredí) počas brífingu o ohlásení jeho kandidatúry na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Foto: SITA/Ján Slovák

TRNAVA 24. septembra (WBNOVINY) – Kandidát na predsedu Trnavského samosprávneho kraja Ivan Uhliarik (KDH) vyzval súčasného predsedu kraja Tibora Mikuša, aby stiahol návrh na privatizáciu nemocníc v Galante a Dunajskej Strede, o ktorom má začiatkom októbra rokovať krajský parlament.

Mikuš podľa neho zlyhal, keď dovolil, aby sa nemocnice samosprávneho kraja dostali do kritického stavu, majú dlhy a hrozí im exekúcia. Teraz sa podľa Uhliarika snaží zbaviť zodpovednosti tým, že nemocnice predá finančným žralokom a ponechá pacientov napospas osudu.

„Prvoradou snahou privatizovaných nemocníc je dosiahnutie zisku. Tomuto by sme mali zabrániť, pretože dopadneme tak, ako nemocnica v Malackách, ktorá ruší neziskovú pohotovosť,“ varoval Uhliarik. Novembrové župné voľby budú podľa neho zároveň referendom o ďalšom osude zdravotníctva v kraji.

„Tí, ktorí súhlasia s predajom nemocníc finančným žralokom, budú voliť Tibora Mikuša. Tí, ktorí sú proti, podporia mňa,“ vyhlásil bývalý minister zdravotníctva, ktorý v utorok v Trnave ohlásil svoju kandidatúru na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Zároveň prezentoval internetovú stránku www.zastavmeho.sk, ktorá je zameraná práve na nemocnice v kraji.

Uhliarik vyzval aj krajských poslancov z okresov Dunajská Streda a Galanta, aby nehlasovali proti záujmom svojich voličov a odložili hlasovanie na obdobie po voľbách. Svoj volebný program chce predstaviť až po hlasovaní krajských poslancov o vstupe strategického partnera do nemocníc v Dunajskej Strede a Galante.

Podľa Mikuša nie je pripravená privatizácia nemocníc, ale verejná obchodná súťaž na vstup strategického partnera do nemocníc v Dunajskej Strede a Galante. Materiál odsúhlasila podľa neho jednomyseľne Rada Trnavského samosprávneho kraja, vrátane poslancov KDH. Vstup strategického partnera považuje Mikuš za potrebný preto, že sa zväčšujú rozdiely medzi nákladmi nemocníc a ich financovaním zdravotnými poisťovňami. Bez ohľadu na výzvy Uhliarika materiál o hľadaní strategického partnera pre nemocnice do zastupiteľstva predloží.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Uhliarik