Úhyn rýb na toku Malého Dunaja nespôsobila čistiareň vo Vrakuni, tvrdia bratislavskí vodári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
úhyn rýb, ryby
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Na toku Malého Dunaja zaznamenali úhyn rýb, nespôsobila ho však činnosť čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni, tvrdí to Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Situáciu prešetrili obhliadkou vodného toku Malý Dunaj pod výustením z Ústrednej čistiarne odpadových vôd (ÚČOV) Bratislava-Vrakuňa.

„Úhyn rýb na týchto miestach nezaznamenali, obdobne ani rybári, ktorí lovili ryby,“ uviedol v pondelok pre agentúru SITA hovorca BVS Ján Pálffy s tým, že úhyn rýb však zaznamenali na úseku toku pri Tomášove.

Kontaminované látky

„Zo strany BVS neboli do vodného toku Malý Dunaj vypustené fekálie. Čistiareň odpadových vôd ÚČOV Bratislava Vrakuňa prevádzkujú v súlade s prevádzkovým poriadkom, manipulačným poriadkom a vodoprávnym rozhodnutím,“ dodal.

Bratislavská vodárenská spoločnosť poskytla svoje stanovisko k reakcii starostu mestskej časti Bratislava Vrakuňa Martina Kuruca. Ako v pondelok informoval, BVS by mala vyvrátiť alebo potvrdiť, či z čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni unikli alebo neunikli kontaminované látky.

„Na internete sa začalo šíriť video, v ktorom vidieť množstvo mŕtvych rýb v Malom Dunaji. Autori videa tiež poukazujú na smrad. Keďže vznikajú podozrenia, že dôvodom je únik kontaminovaných látok z čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni, vyzývam jej prevádzkovateľa, Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, aby bezodkladne vyvrátila alebo potvrdila, či ide o toxické látky z ich čističky,“ vyhlásil starosta Vrakune.

Rameno Dunaja

Malý Dunaj je rameno Dunaja s dĺžkou 128 km, od hlavného toku Dunaja sa oddeľuje za stavidlami pri Slovnafte v Bratislave. Pri Kolárove sa vlieva do Váhu a spolu s ním pri Komárne do Dunaja.

Na toku ležia obce Kolárovo, Vrakuňa, Most pri Bratislave, Malinovo, Zálesie, Tomášov, Jelka, Jahodná a Trstice. Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe, Žitný ostrov, ktorý je jednou z najväčších zásobární pitnej vody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia