Červené okresy pribudli a čiernych už je len desať, situácia v súvislosti s koronavírusom na Slovensku sa naďalej zlepšuje (video)

Epidemická situácia
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 30. marca 16:41

Ministerstvo zdravotníctva malo v utorok tradičnú tlačovú konferenciu o aktuálnej epidemickej situácii, na ktorej v súvislosti s koronavírusom priblížili vývoj počtu pozitívnych prípadov, hospitalizovaných, úmrtí či  zaočkovaných.

Viac o téme: Koronavírus

Ako povedal minister financií poverený riadením ministerstva zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO), všetky sledované ukazovatele potvrdzujú, že epidemická situácia sa naďalej zlepšuje.

Video: Tlačová konferencia o aktuálnej epidemickej situácii

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ide podľa Hegera o dobré správy, hospitalizovaných je však stále viac ako tritisíc pacientov. Minister preto požiadal o dodržiavanie platných opatrení aj počas veľkonočných sviatkov.

„Ak by sme si dopriali malý komfort teraz, mohli by sme sa na míle vzdialiť od cieľa. Ak sa toho komfortu zriekneme, vieme sa k vytúženému cieľu míľovými krokmi priblížiť,“ povedal minister v súvislosti s návštevami počas Veľkej noci.

Veľmi dobré reprodukčné číslo

Štátny tajomník Peter Stachura informoval, že Slovensko aj Česko evidujú v porovnaní s epidemickou situáciu v ostatných susedných krajinách zlepšenie. „Niektoré krajiny okolo nás tento trend nepotvrdzujú a čísla postupne stúpajú,“ konštatoval.

Stachura okrem iného vyzdvihol aktuálnu hodnotu reprodukčného čísla, ktorá sa podľa neho dostala na veľmi dobrú úroveň. Naďalej klesá aj 14-dňová incidencia PCR a antigénových testov, tiež sa znižuje počet hospitalizovaných.

čísla, koronavírus, vývoj, Slovensko
Aktuálna situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom v číslach. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pribudlo desať červených okresov

Keďže sa situácia u nás postupne zlepšuje, tak od pondelka 5. apríla bude vo štvrtom stupni varovania, teda čiernej farbe, 10 okresov. Bordová farba COVID automatu bude platiť pre 52 okresov a v druhom stupni (červená farba) varovania sa bude nachádzať 17 okresov.

„Celá krajina je však stále v čiernej farbe, pretože počet hospitalizovaných stále neklesol pod 3-tisíc,“ povedal Stachura. Ako uviedol hlavný hygienik Ján Mikas, po veľkonočných sviatkoch by mohla pandemická komisia informovať o detailoch testovacej stratégie.

červené, čierne, bordové okresy, koronavírus
Zaradenie okresov od 5. do 11. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

  • od 5. do 11. apríla

Čierne okresy na Slovensku (10)

  • Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Trenčín

Bordové okresy na Slovensku (52)

  • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Červené okresy na Slovensku (17)

  • Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava, Zlaté Moravce

Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ako uviedla štátna tajomníčka Jana Ježíková pozitívny je aj trend vakcinácie. Prichádzajú čoraz vyššie dodávky vakcín, zvyšujú sa očkovacie kapacity aj počty zaočkovaných na týždennej báze. Počas veľkonočného víkendu rezort očakáva miliónty vpich vakcíny.

Priebeh očkovania na Slovensku
Priebeh očkovania na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Priebeh očkovania na Slovensku
Priebeh očkovania na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Čo sa týka plánovaných dodávok v apríli, od konzorcia Pfizer/BioNTech má prísť takmer 348-tisíc dávok. Denne by sa tak mohlo touto vakcínou podľa Ježíkovej očkovať približne 15-tisíc ľudí. V prípade Moderny rezort očakáva viac ako 70-tisíc vakcín. AstraZeneca avizuje zvýšenie dodávok, budúci mesiac má prísť 320-tisíc vakcín.

Dodávky vakcín na Slovensko _Pfizer_BioNTech _ Moderna _ AstraZeneca
Dodávky vakcín na Slovensko. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Štátna tajomníčka rezortu tiež informovala, že sa zvýšilo percento zaočkovanosti v zariadeniach sociálnych služieb. Zo 60 % stúpol podiel na 70 %, z toho 39 % už bola aplikovaná aj druhá dávka.

Priebeh očkovania na Slovensku
Priebeh očkovania na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Veľkonočné desatoro“ odporúčaní

Opatrenia na Slovensku sa cez Veľkú noc sprísňovať nebudú ale rozšírili sa o „veľkonočné desatoro“ odporúčaní.

Odborníci v rámci symbolického desatora žiadajú občanov, aby počas veľkonočných sviatkov obmedzili stretnutia, odložili šibačku a polievanie.

Žiadajú tiež, aby sa veriaci zúčastňovali bohoslužieb virtuálne. Odporúčajú tráviť čas v prírode, nemali by sme však vytvárať veľké skupiny. Stretávať by sme sa mali len s najbližšími. Ak sa do rodín vrátia príbuzní zo zahraničia, chrániť sa majú všetci v domácnosti.

„Prosíme, aby každý veľmi vážne zvážil návštevu rodičov a starých rodičov, a to aj v prípade, ak sú očkovaní,“ uviedla počas predstavovania spomínaného desatora hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Veľkonočné desatoro odporúčaní, Koronavírus
Veľkonočné desatoro odporúčaní. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Odborníci tiež odporúčajú športovať individuálne a v prírode. Konzílium tiež vyzýva na nosenie rúšok v exteriéri a respirátorov v interiéri. Odborníci apelujú tiež na to, aby ľudia cestovali len v rámci okresu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR