Ukončili rozkladové konanie vo veci dostavby Mochoviec

Mochovce
Foto: SITA/Jozef Ondzik

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) ukončil opätovné rozkladové konanie vo veci dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).

Počas dodatočného konania úrad nezistil žiadne nové skutočnosti, ktoré by ovplyvnili proces dostavby mochoveckých blokov. „Pripomienky a návrhy účastníkov konania uplatnené v uvedenom konaní nevniesli ani do procesu, ani do dokumentácie nové skutočnosti, ktoré by odôvodňovali iné rozhodnutie v tejto veci,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Úrad bol nútený vyhlásiť opätovné konanie

Dozorný orgán otvoril koncom augusta minulého roka opätovné rozkladové konanie vo veci povolenia dostavby mochoveckých jadrových blokov na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z júna minulého roka.

Ten sa nestotožnil s krajským súdom, a zrušil zhruba šesť rokov staré rozhodnutie úradu, v ktorom úrad zamietol organizácii Greenpeace účasť na konaní o zmene stavby pred dokončením dvoch mochoveckých blokov. Úrad bol tak povinný vyhlásiť opätovné konanie.

Výstavba si už vyžiadala miliardy eur

Výstavba dvoch jadrových blokov si vyžiada 3,8 miliardy eur. Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom