Ukrajina obvinila ruské špeciálne sily z útokov na letisko

Boje v Donecku sa chýlia ku koncu, povstalcom hrozí porážka
Ukrajinskí vojaci pokračujú v Donecku v bojoch proti separatistom aj napriek vyhláseniu nového premiéra samozvanej Doneckej ľudovej republiky Oleksandra Zacharčenka, že povstalci sú ochotní pristúpiť na prímerie, aby odvrátili humanitárnu katastrofu. Foto: SITA/AP

KYJEV 1. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinská armáda obvinila v pondelok ruské špeciálne sily z toho, že sa zúčastňujú na útokoch na strategicky významné letisko v Donecku na východe Ukrajiny, kde sa boje v posledných dňoch napriek septembrovému prímeriu zintenzívnili.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Kyjev tiež obvinil Rusko z pašovania munície pre delostrelectvo do oblasti s cieľom vystupňovať tlak. Ukrajina opakovane tvrdí, že Moskva posiela svojich vojakov a vojenské vybavenie na východ, kde v apríli vypuklo separatistické povstanie. Kremeľ odmieta, že je zapojený do konfliktu, ktorý si medzičasom vyžiadal už 4 300 obetí.

Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny Andrij Lysenko povedal, že cez víkend prebiehali na doneckom letisku mimoriadne prudké boje, do ktorých sú zapojení ruskí vojaci. „Sú to ruské špeciálne sily. Už je to tretí deň, čo sa snažia niečo spraviť,“ uviedol Lysenko po telefóne pre agentúru Reuters. Podľa jeho slov zahynuli za posledných 24 hodín traja ukrajinskí vojaci.

Išlo o dôsledok intenzívnych delostreleckých útokov zo strany povstalcov, ktoré súvisia s nedeľným príchodom ďalšieho veľkého konvoja z Ruska. „Dorazil nový humanitárny konvoj“ a „teroristi dostali muníciu pre delostrelectvo, preto dokázali vystupňovať intenzitu (útokov)“, vysvetlil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom