Ukrajina očakáva bratskú pomoc z Ruska začiatkom roka

Ukrajina
Ukrajinské hlavné mesto Kyjev v nedeľu opäť zaplavili stovky tisíc demonštrantov protestujúcich za priblíženie k Európskej únii a proti prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Foto: SITA/AP

KYJEV 25. decembra (WEBNOVINY) – Vyplatenie zostávajúcej časti finančnej pomoci od Ruska očakáva Ukrajina začiatkom budúceho roka.

Vyhlásil to v stredu ukrajinský premiér Mykola Azarov. Uvoľnenie prvých 3 mld. eur z úverového programu v celkovom objeme 15 mld. USD potvrdila ruská vláda v utorok.

„Zostávajúcich 12 mld. USD očakávame na začiatku budúceho roku,“ povedal Azarov na zasadnutí vládneho kabinetu v Kyjeve. Ruskú pôžičku označil za „kriticky dôležitú“ pre stabilizáciu verejných financií a ekonomiky.

Podľa minulotýždňovej dohody, ktorú oznámili po rokovaní ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom, by mala Moskva nakúpiť ukrajinské dlhopisy v celkovej hodnote 15 miliárd dolárov (10,96 mld. eur) a dočasne znížiť cenu zemného plynu pre Kyjev o jednu tretinu.

Opatrenia označované Putinom za „bratskú“ pomoc kritizuje ukrajinská opozícia, ktorá ich dáva do súvislosti s pozastavením procesu zbližovania krajiny s EÚ. Novembrové rozhodnutie ukrajinskej vlády nepodpísať kľúčové dohody s EÚ je totiž pripisované nátlaku zo strany Ruska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mykola Azarov