Ukrajina odmieta komunistické symboly, zakázala ich v zákone

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komunisti
Foto: SITA/AP

KYJEV 9. apríla (WEBNOVINY) – Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil zákon, ktorý zakazuje symboly a propagáciu totalitných komunistických a nacistických režimov.

Zákon odsudzuje takéto režimy na Ukrajine a zakazuje „verejné popieranie ich kriminálneho charakteru ako aj výrobu, distribúciu a používanie ich symbolov s výnimkou vzdelávacích alebo vedeckých účelov“.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zákon tiež ukladá vláde povinnosť objasňovať zločiny komunizmu a nacizmu. Agentúra AFP informovala, že za legislatívu, ktorú ešte musí podpísať prezident Petro Porošenko, hlasovalo 254 poslancov zo 450-členného parlamentu.

Sochy bolševikov zrejme zbúrajú

Medzi symboly, ktoré budú na Ukrajine odteraz zakázané, patrí napríklad sovietska vlajka a hymna. Zakázané budú aj pomníky komunistických či nacistických osobností či názvy ulíc a miest súvisiace s týmito režimami.

Obrazom: Vojnou zničená Ukrajina

Plná implementácia tejto legislatívy si bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať zbúranie zostávajúcich sôch a pomníkov venovaných bolševikom. Porušenie zákona sa môže trestať päť až desaťročným väzením. Parlament schválil vo štvrtok aj zákon, ktorý sprístupní všetky doteraz tajné dokumenty zo sovietskej éry.

Ukrajina prijala nový zákon o plyne

Ukrajinský parlament tiež vo štvrtok schválil zákon, ktorého cieľom je zrušiť dominanciu vplyvných skupín nad lukratívnym trhom distribúcie plynu a vytvorenie spravodlivejších podmienok na trhu. „Tento zákon zruší monopol oligarchov a umožní zníženie cien plynu,“ povedal Oleh Ljaško, líder Ukrajinskej radikálnej strany, ktorá opakovane vyzýva na opatrenia obmedzujúce vplyv veľkých podnikov.

Trh distribúcie plynu na Ukrajine prevažne kontrolujú firmy patriace malému počtu bohatých podnikateľov, vrátane oligarchu Dmytra Firtaša, ktorého Group DF podľa poslancov priamo alebo nepriamo ovláda 70 percent trhu.

Chcú ochrániť spotrebiteľov

Cieľom nového zákona je zaručiť nediskriminačný prístup na plynárenský trh na základe princípov „slobodnej konkurencie s primeranou ochranou spotrebiteľov“.

Firtaš je v súčasnosti v Rakúsku, kde ho na žiadosť USA zatkli, ale potom ho prepustili na kauciu. Americké úrady ho obvinili z korupcie v súvislosti s podnikaním v Indii.

Agentúre Reuters sa hneď nepodarilo osloviť Group DF. Ukrajina ročne spotrebúva približne 42 miliárd kubických metrov plynu a zhruba polovicu svojej spotreby pokrýva dovozom z Európy a Ruska.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petro Porošenko