Ukrajina odmietla zaplatiť, Gazprom stopol dodávky plynu

Reverzný tok plynu na Ukrajinu je v prevádzke
Foto: SITA/AP

MOSKVA 1. júla (WEBNOVINY) – Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v stredu Ukrajine zastavila dodávky plynu. Dôvodom sú neuhradené platby, uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Alexej Miller. „Ak Ukrajina nezaplatí vopred, Gazprom nebude dodávať plyn, bez ohľadu na jeho cenu,“ uviedol Miller.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Rozhovory medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou komisiou skončili v utorok vo Viedni bez dohody o novom kontrakte na dodávky plynu Ukrajine. Kyjev totiž žiada väčšiu zľavu z ceny, než ponúkal Gazprom. Po neúspešných rokovaniach ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz oznámila, že od 1. júla prestane nakupovať plyn od Gazpromu. To má platiť dovtedy, kým sa nepodarí uzavrieť novú dohodu. Tranzit plynu cez Ukrajinu do Európy bude podľa Naftogazu pokračovať.

Tŕňom v oku bola cena plynu

Cieľom rokovaní vo Viedni, ktoré sprostredkovala Európska komisia, bolo zabezpečiť novú dohodu o dodávkach plynu, keďže predchádzajúci kontrakt v utorok vypršal. Podpredseda komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič uviedol, že plánuje usporiadať nové rokovania, aby strany uzavreli dohodu ešte pred koncom leta.

„Dúfali sme, že sa vrátime s dobrými novinkami, a že výsledky nášho dlho pripravovaného stretnutia budú dobré, ale toto je hra na najvyššej politickej úrovni a vyžaduje si obrovské úsilie. Tranzit plynu do Európy však nebude prerušený,“ povedal Šefčovič.

Na ďalších trojstranných rokovaniach by sa malo znova hovoriť o cene plynu, o objemoch dodávok plynu a zjednodušení finančnej podpory Ukrajine. Taktiež sa budú musieť strany dohodnúť, na aké dlhé časové obdobie bude nová dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom platiť. „Práve v cenách a cenových mechanizmoch boli na rokovaní rozdielne názory. Toto sú záležitosti, ktorými sa ešte budeme musieť zaoberať. Predložíme stranám nové návrhy,“ podotkol Šefčovič.

Šefčovič vyzdvihol pomoc Slovenska

Situácia s plynom na Ukrajine je podľa neho aj vďaka reverzným plynovodom zo Slovenska, Poľska a Maďarska oveľa lepšia, ako bola vlani, keď boli prerušené dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu.

„V ukrajinských skladoch je v súčasnosti 12 miliárd metrov kubických plynu. Aby bola Ukrajina na vykurovaciu sezónu pripravená, je potrebných 19 miliárd metrov kubických. Čiže Ukrajina musí počas troch mesiacov uskladniť ešte 7 miliárd metrov kubických plynu, aby bola pripravená na zimnú sezónu,“ dodal Šefčovič, ktorý vyzdvihol pomoc Slovenska, ktoré vlani sprevádzkovalo reverzný plynovod s Ukrajinou. Slovensko je hlavným dodávateľom plynu cez spätný tok pre Ukrajinu.

Utorňajšie trojstranné rokovanie je podľa eurokomisára Šefčoviča zodpovedného aj za vznik Energetickej únie dobrým základom pre budúce stretnutia. „Ruská aj ukrajinská strana ocenili našu mediačnú úlohu v týchto rokovaniach a obidve strany nás požiadali, aby sme na ďalšom stretnutí predložili ďalšie návrhy na to ako riešiť situáciu,“ konštatoval Šefčovič.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Šefčovič
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaGazprom