Ukrajina posiela Rusku varovanie, cez Kerčský prieliv chcú čoskoro poslať vojenské lode

Kerčský prieliv
Lode v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more. Foto: SITA/AP.

MINSK 7. decembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinské ministerstvo obrany varovalo v piatok Rusko, že čoskoro opäť vyšle vojenské lode cez Kerčský prieliv, kde ruské sily pred dvoma týždňami napadli a zajali tri ukrajinské plavidlá aj s posádkami.

Ukrajina reagovala zavedením 30-dňového stanného práva, opatrenia, ku ktorému nepristúpila ani v reakcii na anexiu Krymu či rozsiahle boje s proruskými separatistami na východe svojho územia v rokoch 2014 až 2015. V rámci stanného práva Ukrajina posilnila svoje sily na hraniciach s Ruskom a povolala záložníkov na cvičenia.

Ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak v piatok novinárom povedal, že jeho krajina plánuje už čoskoro vyslať vojenské lode cez Kerčský prieliv, „v opačnom prípade bude Rusko úplne okupovať Azovské more“. Ukrajina má prístavy tak v Čiernom, ako aj Azovskom mori, ktoré spája Kerčský prieliv oddeľujúci Krym od Ruska.

Viac než 140 lodí uviazlo v piatok na oboch stranách prielivu v dôsledku rozsiahlych kontrol a zdržiavania zo strany Ruska. Informovala o tom ukrajinská pohraničná stráž. Rusko obvinila z vytvárania zápchy s cieľom zabrániť ukrajinským lodiam v plavbe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko