Ukrajina považuje ruský konvoj za cynický, nevpustí ho

Ukrajina rusko konvoj
Ruský konvoj s humanitárnou pomocou smeruje na Ukrajinu. Foto: SITA/AP

KYJEV 13. augusta (WEBNOVINY) – Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk odsúdil v stredu vyslanie humanitárneho konvoja z Ruska ako prejav ruského „cynizmu“ a minister vnútra uviedol, že jeho vstup do krajiny nepovolí. „Úroveň ruského cynizmu nepozná hraníc. Najprv pošlú tanky, rakety Grad a banditov, ktorí strieľajú do Ukrajincov a potom vodu a soľ,“ povedal premiér na zasadnutí vlády.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Minister vnútra Arsen Avakov na svojej stránke na Facebooku dal rovnako jasne najavo, že „žiadnemu Putinovmu ‚humanitárnemu konvoju‘ nebude dovolené prekročiť hranice Charkovského regiónu. Provokácia cynického agresora nebude umožnená,“ zdôraznil.

Obrazom: Na Ukrajinu vyrazil ruský konvoj s 280 kamiónmi

Medzinárodné obavy

Ruský konvoj s 280 kamiónmi vezúcimi dvetisíc ton humanitárnej pomoci vyrazil smerom na Ukrajinu v utorok ráno z Moskovskej oblasti, na hranice by mali doraziť ešte v stredu. V stredu Ukrajina uviedla, že nepovolí vstup žiadnej ruskej pomoci na Ukrajinu, ak ju bude sprevádzať ruská armáda či členovia ruského ministerstva pre mimoriadne situácie a náklad má byť preložený na autá Červeného kríža.

Medzinárodné obavy z ruskej intervencie na Ukrajine stále neutíchajú a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso preto varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred „jednostrannými vojenskými akciami pod akoukoľvek zámienkou vrátane humanitárnej“.

Brusel zvyšuje humanitárnu pomoc Ukrajine

Európska komisia (EK) sa dohodla na dodatočnej podpore ľudí najviac postihnutých pretrvávajúcimi bojmi vo východnej Ukrajine vo výške 2,5 milióna eur. Súčasťou pomoci je poskytnutie prístreškov, potravín, vody, zdravotnej starostlivosti, psycho-sociálnej asistencie a pomoci pri príprave na nastávajúcu zimu.

„Pomoc je zameraná na najpostihnutejšie obete konfliktu, civilistov, medzi ktorými sú ženy a deti, ktoré museli utiecť z ich domovov a zanechať za sebou aj najpotrebnejšie veci. Mnohí ľudia uviazli v centre bojov bez možnosti úniku,“ povedala komisárka Kristina Georgievová zodpovedná v EK za medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a ochranu civilistov. „Vyzývam obe strany konfliktu, aby umožnili činnosť humanitárnym organizáciám a povolili poskytovanie pomoci ľuďom, ktorí potrebujú pomoc bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú,“ povedala komisárka.

Humanitárne pomoc EK bude zameraná na pomoc ľuďom priamo postihnutým konfliktom, utečencom z oblastí bojov a tým, čo sa vrátili do miest oslobodených ukrajinskou armádou. Do tejto kategórie spadá 3,9 milióna ľudí. Humanitárni experti EÚ odišli do postihnutých oblastí, kde monitorujú situáciu a koordinujú pomoc únie. EK už prostredníctvom Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca poskytla Ukrajine pomoc vo výške 250-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arsenij JaceňukJosé Manuel Barroso