Ukrajina sa pripravuje na to, že ruský plyn zdražie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin
Foto: SITA/AP

KYJEV 10. marca (WEBNOVINY) – Ukrajina očakáva výrazný nárast cien za dodávky zemného plynu z Ruska. Uviedol to v nedeľu minister energetiky Jurij Prodan s tým, že od druhého štvrťroku sa cena pravdepodobne zvýši o 100 USD na 368,50 USD za 1000 kubických metrov.

V decembri Rusko súhlasilo so znížením ceny na 268,50 USD z predchádzajúcich zhruba 400 USD za 1000 kubických metrov, čo bola cena, ktorú Kyjev platil od roku 2009. Dohoda umožňuje revíziu ceny každý kvartál. „Od Ruska očakávame, že v druhom kvartáli budeme platiť zhruba 368,50 USD za barel,“ povedal minister novinárom.

Obrazom: Bývalý magnát Chodorkovský oslovil dav na námestí v Kyjeve

Zľava na plyn od Ruska

Moskva ponúkla svojmu susedovi zľavy z ceny plynu spolu s programom finančnej pomoci v objeme 15 miliárd USD po tom, čo vláda v Kyjeve na poslednú chvíľu vycúvala z podpisu asociačnej dohody s EÚ.

Vo februári však ukrajinský parlament zvrhol proruského prezidenta Viktora Janukovyča, čo viedlo k zhoršeniu vzťahov medzi oboma krajinami. Napätie eskalovalo začiatkom mesiaca, keď ruskí vojaci obsadili autonómny ukrajinský región Krym.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Komisia odkladá rokovanie s Moskvou

Európska komisia (EK) odkladá politické rokovania s Moskvou o plynovode Južný prúd, ktorý má obísť Ukrajinu a prepravovať ruský zemný plyn do Európy cez Balkán. Komisia to zdôvodnila aktuálnym vývojom vzťahov EÚ s Ruskom.

Rozhovory budú pokračovať na technickej úrovni, uviedla v pondelok hovorkyňa EK Sabine Bergerová. Únia už minulý týždeň s Ruskom prerušila rokovania o liberalizácii vízového režimu a ekonomickej spolupráci. Reagovala tým na zásah ruských ozbrojených síl v ukrajinskom regióne Krym.

Plynovod Južný prúd má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 by mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať