Ukrajina sa snaží nekupovať plyn od Ruska, má vlastné zásoby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn
Foto: SITA/AP

BRUSEL 18. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajina sa snaží čo najdlhšie nevyužívať minulomesačnú dočasnú dohodu s Ruskom o dávkach plynu počas zimného obdobia. Kyjev by sa pritom chcel zbaviť svojej závislosti od ruského plynu prostredníctvom lepšieho spojenia s Európskou úniou. Pre agentúru Reuters to v utorok povedal generálny riaditeľ ukrajinskej plynárenskej firmy Naftogaz Andrij Koboljev.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Konštatoval, že Ukrajina má významné zásoby plynu, hoci ich nekonkretizoval. Podľa údajov Európskej únie sú ukrajinské zásobníky naplnené na polovicu. Ako dlho vydržia, bude závisieť od počasia ale aj od iných faktorov, napríklad od klesajúceho dopytu zo strany priemyslu pre konflikt na východe Ukrajiny. Rolu podľa Koboljeva zohrá aj pokrok pri reverznom toku plynu.

Podpísanie dohody s Ruskom bolo nevyhnutné

Dočasná dohoda s Ruskom o dodávkach plynu počas zimy je pre Ukrajinu iba poistkou. „Podpísanie tejto dohody s Ruskou federáciou bolo nevyhnutné, aby sa zaručilo, že dokážeme obstáť počas kulminujúceho dopytu, keď budú nízke teploty,“ povedal Koboljev. „Hneď, ako rozhodneme, že nadišiel čas zaplatiť za ruský plyn, urobíme platbu vopred,“ dodal.

Ukrajina ročne potrebuje zhruba 50 mld. kubických metrov plynu, pričom polovicu tejto spotreby zvyčajne pokrýva Rusko. Počas januára až júna Moskva Ukrajine pravdepodobne dodala 5 až 10 mld. kubických metrov plynu. Ukrajina ťaží 25 mld. kubických metrov, čo znamená, že Kyjev zo zahraničia ešte bude potrebovať 15 až 20 mld. kubických metrov.

Najväčší potenciál má import cez Slovensko

Zatiaľ čo Rusko pracuje na tranzitných trasách obchádzajúcich Ukrajinu, snom Naftogazu je dovážať plyn cez EÚ prostredníctvom reverzného toku ruského plynu alebo importom plynu z iných krajín, napríklad z Nórska. Cenu takéhoto plynu totiž určuje trh.

Najväčší potenciál má import cez Slovensko, ktorý by podľa Koboljeva mohol eliminovať nutnosť dovážať plyn priamo z Ruska. Gazprom spochybňuje legitimitu reexportu plynu, ktorý vyváža do EÚ. „Snažíme sa to vyriešiť,“ povedal Koboljev v Bruseli, kde je na rokovaniach s predstaviteľmi Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia