Ukrajina schválila zákon, ktorý posilňuje autonómiu Donbasu

Ukrajinská vlajka
Foto: SITA/AP

KYJEV 16. júla (WEBNOVINY) – Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok návrh zákona, ktorý priznáva väčšiu autonómiu dvom separatistickým oblastiam v Donbase. Informovala o tom agentúra Reuters.

Legislatívny návrh predložil poslancom ukrajinský prezident Petro Porošenko pod tlakom západných lídrov, ktorí naliehajú na plnenie podmienok februárovej dohody o prímerí v Donbase. Zákon bude môcť vstúpiť do platnosti, až keď súdy potvrdia, že je v súlade s ukrajinskou ústavou.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Potom bude môcť nasledovať schvaľovanie zákona v poslednom čítaní, v ktorom ho musí podporiť minimálne 300 zo 450 poslancov. Ďalšie zasadnutie ukrajinského zákonodarného zboru sa uskutoční až na jeseň, po skončení letnej parlamentnej prestávky.

Ukrajina sa vo februárovej dohode o prímerí z bieloruského Minska zaviazala k ústavnej reforme, ktorá by zabezpečila autonómiu pre samozvané republiky na východe Ukrajiny, k prijatiu zákona o voľbách do miestnych orgánov a v koordinácii s orgánmi medzinárodne neuznaných subjektov v Donbase aj k vyhláseniu amnestie.

Štvrtkové predbežné schválenie Porošenkom predloženej legislatívy je podľa agentúry Reuters prvým krokom na ceste k realizácii reformy týkajúcej sa štatútu separatistických regiónov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko