Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku Euromajdanu

Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko s manželkou Mariou. Foto: SITA/AP

KYJEV 21. novembra (WebNoviny.sk) – Ukrajina si dnes pripomína druhé výročie začiatku proeurópskych protestov známych ako Euromajdan. Už druhý raz Ukrajinci pri tejto príležitosti oslavujú Deň dôstojnosti a slobody, ktorý dekrétom ustanovil ukrajinský prezident Petro Porošenko, informovala agentúra Unian.

Koncom novembra 2013 sa rozhodnutie bývalej vlády nepodpísať Asociačnú dohodu s EÚ stalo podnetom masových protestov, najväčších v moderných dejinách krajiny. Konkrétne 21. novembra 2013 ukrajinský kabinet prerušil prípravy na jej podpísanie, ku ktorému malo dôjsť na summite Východného partnerstva vo Vilniuse.

Po násilnom zásahu poriadkových síl proti študentským protestom na kyjevskom Námestí nezávislosti vyšli do ulíc ukrajinských miest tisíce ľudí. Demonštrácie, ktoré trvali do konca februára 2014, vyústili do streľby neozbrojených civilistov v centre Kyjeva a úteku prezidenta Viktora Janukovyča do ruského azylu.

V májových prezidentských voľbách zvíťazil Petro Porošenko, ktorý následne 27. júna podpísal Asociačnú dohodu s EÚ. Jurij Lucenko z Bloku Petra Porošenka pri príležitosti dnešného výročia uviedol, že vyšetrovanie vrážd aktivistov v Kyjeve by malo byť ukončené do konca tohto roka, píše agentúra Ukrinform.

„Začiatkom budúceho roka prokuratúra začne proces s Janukovyčom a jeho pobočníkmi, ktorý povedie k ich obvineniu v neprítomnosti, vráteniu ukradnutých miliárd a zaradeniu (týchto osôb) na zoznam medzinárodne hľadaných osôb,“ doplnil Lucenko, podľa ktorého však bude potrestanie vinníkov veľmi zložité.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jurij LucenkoPetro Porošenko