Ukrajina vyhlási novú mobilizáciu, ak sa situácia zhorší

Foto: SITA/AP

KYJEV 5. augusta (WebNoviny.sk) – Ukrajina vyhlási novú mobilizáciu, ak sa situácia v Donbase zhorší, vyhlásil tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Oleksandr Turčynov.

„Ak sa situácia na fronte zhorší, okamžite bude vyhlásená nová mobilizácia. Vo vojnovom stave sa nemôžeme zaobísť bez mobilizácie,“ citovala Turčynova agentúra TASS. Tajomník RNBO dodal, že za uplynulých sedem mesiacov sa počet profesionálnych vojakov v ukrajinskej armáde zvýšil o takmer 40 percent.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) 3. augusta informoval, že konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014 do júla tohto roka vyžiadal 9553 obetí na životoch a 22.137 zranených z radov civilistov, vojakov ukrajinskej armády a príslušníkov protivládnych ozbrojených skupín.

V správe OHCHR sa tiež píše, že od vlaňajšieho augusta zaznamenali na východe Ukrajiny najvyšší počet obetí z radov civilného obyvateľstva. OHCHR v správe taktiež uvádza, že zaregistroval aj oznámenia o drancovaní domov a bytov, ostreľovaní škôl alebo ich zaberaní, a to tak vládnymi, ako aj protivládnymi silami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom