Ukrajina žiada od Únie bezvízový styk, má čas do konca roka

Ukrajina
Foto: SITA/ AP

KYJEV 16. novembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský parlament vyzval v stredu Európsku úniu, aby udelila Ukrajine bezvízový styk. Výzvu jej adresoval iba deň pred tým, ako bude o tejto záležitosti vo štvrtok rokovať, informovala tlačová agentúra Reuters.

EÚ a USA chcú nadviazať bližšie vzťahy s Ukrajinou, hoci ich hnevá jej pomalé napredovanie v reformách a boji proti korupcii. V čase rozmáhajúcich sa euroskeptických a protiimigračných nálad vo svojich členských štátoch však EÚ váha, či má udeliť Ukrajine kľúčovú výhodu – bezvízový styk.

Francúzsko a Nemecko stoja na čele snáh zabrániť ďalšiemu rozširovaniu bezvízového styku s EÚ, kým únia neposilní svoj núdzový mechanizmus, ktorý by jej umožnil pozastaviť platnosť dohôd o bezvízovom styku v prípade potreby.

Rokovania o tomto mechanizme budú pokračovať aj po štvrtkovom zasadnutí predstaviteľov členských krajín EÚ so zameraním na Ukrajinu, ktoré sa uskutoční týždeň pred bruselským summitom EÚ-Ukrajina (24. novembra). Je preto možné, že členské krajiny EÚ vo štvrtok o bezvízovom styku s Ukrajinou nerozhodnú.

Uznesenie ukrajinského parlamentu vyzýva EÚ, aby udelila Ukrajine bezvízový styk do konca roka. Ak to neurobí, nahnevá tým prozápadných politikov Ukrajiny krátko nato, ako si ďalšie dve krajiny bývalého východoeurópskeho bloku, Bulharsko a Moldavsko, zvolili prezidentov presadzujúcich bližšie vzťahy s Ruskom, pripomenula agentúra Reuters.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom