Ukrajinci sa tvárili, že žijú na Slovensku, aby získali víza

Vlajka sr
Foto: SITA

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Predstieraným pobytom na Slovensku získavali Ukrajinci schengenské turistické víza, po ich uplynutí sa už domov nevrátili.

Štyroch Slovákov ako členov organizovanej skupiny (24, 44, 64, 66) obvinil vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii z prevádzačstva a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny.

V prípade figurujú dvaja zástupcovia cestovných kancelárií na Slovensku, konateľ a recepčná penziónu na východnom Slovensku. Doterajšie vyšetrovanie preukázalo, že za približne 9000 eur umožnili vstup do schengenského priestoru minimálne 350 migrantom.

Skupina spolupracovala

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, zástupcovia cestovných kancelárií mali oprávnenia žiadať hromadné schengenské víza na konzulárnych zastupiteľstvách Slovenskej republiky na Ukrajine.

Aby bola žiadosť vierohodná, tretí člen potvrdzoval poukážky na hotelové služby, často aj vtedy, keď už nemal kapacity na ubytovanie.

Polícia už zakročila

Recepčná zase migrantov zapisovala do knihy ubytovaných, v skutočnosti tam však vôbec neprišli. Pri minulotýždňovej akcii zasahovalo 51 policajtov, vykonali dve domové prehliadky a prehliadku iných priestorov. Zaistili počítače, telefóny, listinné i ďalšie dôkazy.

Dve osoby sú stíhané väzobne, vyšetrovanie naďalej pokračuje. Po dokázaní viny hrozí obvineným trest odňatia slobody sedem až desať rokov. Na odhaľovanie podobných prípadov sa bude polícia aj naďalej zameriavať, dodala Baloghová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom