Ukrajinci vidia svoju budúcnosť v Európe, myslí si Šebej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Predčasné parlamentné voľby na Ukrajine
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk so svojou dcérou Sofiou počas parlamentných volieb v Kyjeve. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Predbežné výsledky parlamentných volieb na Ukrajine sú dobrou správou pre demokraciu. Tvrdí to predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec za Most-Híd František Šebej, podľa ktorého tieto parlamentné voľby zatiaľ dokazujú, že Ukrajinci vo veľkej väčšine vidia svoju budúcnosť v Európe.

Obrazom: Predčasné parlamentné voľby na Ukrajine

„Dobrou správou je, že Ukrajina po demokratických prezidentských voľbách na jar dokázala zorganizovať aj bezpochyby regulárne a demokratické parlamentné voľby. Tie boli nevyhnutné pre obnovenie nespochybniteľnej legitimity politickej moci na Ukrajine,“ povedal Šebej s tým, že predbežné výsledky parlamentných volieb sú dobrou správou.

Na prvých troch miestach sú politické strany, ktoré sa podľa Šebeja usilujú o európsku budúcnosť Ukrajiny – Blok ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, Ľudový front úradujúceho premiéra Arsenija Jaceňuka a proeurópska strana Svojpomoc starostu mesta Ľvov Andrija Sadového. Tieto výsledky podľa Šebeja pravdepodobne umožnia vytvorenie proeurópskej vlády opierajúcej sa o dostatočne stabilnú väčšinu v parlamente.

Demokratická nádej pre Ukrajinu

Šebej zároveň dodal, že zvyšné politické strany, ktoré by podľa všetkého prekročili potrebných päť percent hlasov na vstup do parlamentu, sú s výnimkou marginalizovanej strany Vlasť Julie Tymošenkovej populistické (Radikálna strana) či nacionalistické (Svoboda).

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Do parlamentu by sa dostal aj proruský Opozičný blok, ktorý je pokračovateľom agendy proruskej Janukovyčovej Strany regiónov. Je veľmi nepravdepodobné, že sa tieto strany budú podieľať na vytvorení novej ukrajinskej vlády. Komunisti, ani nacionalistický Pravý sektor sa do parlamentu s najväčšou pravdepodobnosťou nedostanú,“ dodal Šebej.

Nová vláda bude podľa Šebeja čeliť katastrofálnej ekonomickej situácii a v podstate rozvratu krajiny v jej východných regiónoch. Stále tiež platí, že Rusko zasahuje vo východnej časti Ukrajiny vojensky aj politicky a že ukrajinský polostrov Krym je anektovaným územím, pripomenul Šebej, no dodal, že jeho strana vníma predbežné výsledky ukrajinských parlamentných volieb ako signál demokratickej nádeje pre Ukrajinu, aj pre jej susedov.

Voľbami sa to len začína, tvrdí Lajčák

Predbežné výsledky ukrajinských volieb dávajú priestor na opatrný optimizmus. Vyhlásil to dnes podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, podľa ktorého boli voľby pokojné a teší ho fakt, že parlamentnú väčšinu získali pro-európske strany.

„Tým sa to však nekončí, ale začína. Mnohé bude teraz závisieť od toho, či a ako bude pokračovať inkluzívny dialóg na Ukrajine, či konštruktívny prístup prevládne nad konfrontačným a od toho, či sa podarí zaviesť v krajine také reformy a takým tempom, ako to občania očakávajú,“ povedal Lajčák v Bratislave v príhovore na konferencii s názvom Kríza vo východnej Európe: scenáre a politika EÚ.

Lajčák dodal, že je potrebné komunikovať s ukrajinskými elitami a sústrediť sa na to, ako čo najlepšie pomôcť Ukrajine. „Uprednostňujeme konkrétne činy pred silnými vyhláseniami. Slovensko vybudovalo plynovú prípojku a spustilo reverzný tok, ktorým sa dnes na Ukrajinu dodáva jedna pätina jej celkovej spotreby plynu. Ako to povedal jeden z ukrajinských predstaviteľov, Ukrajine sme týmto krokom ušetrili 500 miliónov dolárov. Ak by každý člen EÚ prispel pol miliardou, Ukrajina by dnes bola niekde úplne inde,“ dodal minister a vyzval na vytvorenie komplexného plánu pomoci Ukrajine s využitím OBSE ako „našich očí a uší priamo v teréne“.

Naša pomoc Ukrajine musí mať podľa Lajčáka konkrétny obsah a čitateľnú formu, aby dokázala vyvážiť bolestivosť reforiem, ktoré sa od vlády v Kyjeve očakávajú. Závisí od toho nielen budúcnosť Ukrajiny, ale aj celý projekt Východného partnerstva.

Je v záujme Európy, ale aj Slovenska, aby nielen náš bezprostredný sused, ale aj ďalšie krajiny na východ od našich hraníc boli demokratické a prosperujúce.

Porošenko chce rokovať s Ľudovým frontom

Parlamentné voľby na Ukrajine sa uskutočnili v nedeľu 26. októbra. Volebná komisia potvrdila účasť 52,44 percenta. Podľa predbežných výsledkov na prvom mieste skončila strana terajšieho prezidenta, ktorá v posledných mesiacoch nesie názov Blok Petra Porošenka. Tesne za ňou sa umiestnil konzervatívny Ľudový front pod vedením premiéra Arsenija Jaceňuka. Obe zoskupenia získali nad 21 percent hlasov.

Porošenko sa vyjadril, že by chcel odštartovať koaličné rokovania s Ľudovým frontom. Do vládnej koalície by ešte mohlo vstúpiť aj hnutie Svojpomoc, ktoré vedie starosta mesta Ľvov Andrij Sadový. Z 29 kandidujúcich strán sa do parlamentu zrejme dostal aj Opozičný blok bývalého ministra energetiky Jurija Bojka či Radikálna strana bývalého novinára Oleha Ľaška.

Poslancov bude mať aj blok expremiérky Julie Tymošenkovej a proruská Strana regiónov naviazaná na zvrhnutého prezidenta Viktora Janukovyča. Päťpercentnú podporu pravdepodobne prekročila aj nacionalistická strana Sloboda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František ŠebejMiroslav Lajčák