Ukrajine hrozí rozdelenie, na Kryme majú ruského starostu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kyjev sa upokojil, smúti za mŕtvymi
Obrázky z utrápenej Ukrajiny pohľadom slovenského fotografa. Atmosféra v uliciach hlavného mesta Kyjev po ukončení masových nepokojov. Ukrajina, Kyjev, 25. február 2014. Foto: SITA/Tomáš Rafa

SEVASTOPOĽ 25. februára (WEBNOVINY) – Mestská rada v ukrajinskom Sevastopoli, ktorý je metropolou Krymu obývaného prevažne etnickými Rusmi, si v pondelok večer zvolila nového starostu. Stal sa ním Aleksei Čalij.

Ten sa hlási k ruskej národnosti a disponuje dokonca aj ruským pasom. V čase rokovania sevastopoľskej mestskej rady sa pred budovou miestnej radnice zhromaždil dav demonštrantov, ktorí kričali heslá ako Rusko, Rusko, Rusko a Ruský starosta pre ruské mesto!

Obrazom: Kyjev sa upokojil, smúti za mŕtvymi

Predošlým starostom krymskej metropoly bol Vladimir Jacuba, ktorého tam dosadil Kyjev. V nedeľu ho na proruskej demonštrácii dav miestnych obyvateľov vypískal. Jacuba v pondelok svoju rezignáciu oznámil v emotívnom prejave, počas ktorého sa rozplakal.

Hrozba rozpadu je vo vzduchu

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Krymský polostrov je jediným z mála regiónov na Ukrajine, kde tvoria väčšinu obyvateľstva etnickí Rusi. Existujú preto obavy, že v prípade delenia krajiny bude práve táto oblasť prvou, ktorá by vyhlásila lojalitu Moskve.

Ukrajinský dočasný prezident Olexander Turčynov v utorok varoval pred „separatistickými tendenciami“ v krajine po zosadení jeho predchodcu v úrade Viktora Janukovyča.

Reagoval tým na protesty proti súčasnému politickému vývoju vo východných častiach Ukrajiny, predovšetkým na Kryme. Podľa Turčynova musí preto vzniknúť „koalícia národnej dôvery,“ cituje ho spravodajský portál britskej stanice BBC.

Rusko dáva ruky preč

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok potvrdil, že Moskva neplánuje zasahovať do záležitostí a situácie na Ukrajine, ktorá sa zmieta v politickej kríze. Vplyvný šéf ruskej diplomacie zároveň podotkol, že podobný postup v danej veci očakáva aj od všetkých ostatných krajín. Podľa jeho slov by totiž bolo „nebezpečné a kontraproduktívne dávať Kyjevu ultimáta buď ste s nami, alebo proti nám„.

Lavrov zároveň vyslovil názor, že nové voľby by po odvolaní prezidenta Viktora Janukovyča a jeho vlády parlamentom mali konať v neskoršom termíne po vykonaní dohodnutých ústavných reforiem. Do úvahy preto podľa neho prichádza pôvodne navrhovaný koncoročný termín.

Ukrajinský parlament však prezidentské voľby vypísal na máj. Ako dodal šéf ruskej diplomacie, ktorého cituje portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti, „chceme pochopiť, kto bude v novej ukrajinskej vláde a aká bude agenda tejto vlády„.

Krym historicky patril k Rusku, v roku 1954 ho však vtedajší sovietsky líder Nikita Chruščov „daroval“ Ukrajine. Miestny prístav v Sevastopoli je stále domovom ruskej čiernomorskej flotily.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej Lavrov