Ukrajinky na Slovensku obsadzujú pracovné pozície s nižšou kvalifikáciou, dôvodom je jazyková bariéra

Foto: ilustračné, www.facebook.com

K 23. aprílu tohto roka si prácu na Slovensku našlo 5 254 odídencov z Ukrajiny. Zamestnanosť z celkového počtu 37,2 tisíca odídencov vo vekovej skupine 18 až 64 rokov tak dosiahla 13 percent.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zamestnanie s nižšou kvalifikáciou

Miera zamestnanosti je však rôzna pre rôzne vekové skupiny. Zatiaľ čo zo žien vo veku 50 rokov pracovalo až 20 percent, zamestnanosť žien v reprodukčnom veku, v ktorom sa zvyknú starať o malé deti, bola zhruba polovičná. V tlačovej správe o tom informoval rezort práce a sociálnych vecí.

Odídenci sa zatiaľ uplatňujú najmä na pozíciách vyžadujúcich nízku a strednú kvalifikáciu. Až 40 percent pozícií obsadených odídencami vyžaduje len základné vzdelanie.

Obsadzované pozície nezodpovedajú zručnostiam

Najviac odídenci obsadzujú manuálne pozície, ktoré nevyžadujú jazykové zručnosti. Montážny pracovník v strojárskej výrobe predstavuje 11 percent, upratovač 8,2 percenta a pomocník v kuchyni 6,6 percenta pozícií obsadených odídencami.

„Toto je v súlade so skúsenosťami z iných krajín,“ uviedla riaditeľka odboru prierezových stratégií a koncepcií Inštitútu sociálnej politiky Marcela Veselková. Očakáva však, že mnohým utečencom sa postupne podarí posunúť na pozície, ktoré viac zodpovedajú ich kvalifikácii a zručnostiam.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcela Veselková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR