Ukrajinská vláda chce zdvojnásobiť rozpočet na armádu

KYJEV 13. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak v piatok vyzval na zdvojnásobenie budúcoročného rozpočtu na armádu v snahe zintenzívniť boje proti proruským separatistom na východe krajiny. Poltorak to povedal členom nového parlamentu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ukrajinská armáda podľa neho potrebuje uskutočniť rozsiahle nákupy zbraní a munície v snahe lepšie čeliť ozbrojencom. Rezort obrany chce budúci rok minúť asi 90 miliónov eur na nákup nových zbraní v zahraničí a ďalších takmer 300 miliónov eur na dodanie munície z Ukrajiny.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vo štvrtok poslancom povedal, že Ukrajina chce obranný rozpočet zvýšiť na úkor financií, ktoré míňa na sociálny systém. Zároveň chce medzinárodné spoločenstvo v tejto súvislosti požiadať o finančnú pomoc v snahe vyhnúť sa bankrotu.

Jaceňuk však nešpecifikoval, od ktorých krajín bude žiadať pomoc. Severoatlantická aliancia sa k tejto téme stavia skôr skepticky, aj keď niektorí jej členovia vrátane USA a Poľska poskytli Ukrajine pomoc v rôznej podobe. Dodávky vojenského materiálu minulý týždeň Kyjevu prisľúbila aj litovská prezidenta Dalia Grybauskaité.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arsenij Jaceňuk