Ukrajinskému filmárovi hrozí v Rusku 23 rokov, odsúdil Krym

Prokuratúra žiada 23 ročný trest pre zadržaného filmára
Foto: SITA/AP

MOSKVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Ruská prokuratúra požiadala v stredu súd, aby oceňovanému ukrajinskému režisérovi Olegovi Sencovovi udelil pre obvinenia zo spáchania teroristických činov 23-ročný trest odňatia slobody. Informovala o tom agentúra AP.

Proces si vyslúžil medzinárodnú kritiku

Stíhanie Sencovova si vyslúžilo medzinárodnú kritiku, pričom jej zástancovia proces vnímajú ako pomstu za filmárove proukrajinské postoje. Sencov, rodený Krymčan, bol totiž hlasným odporcom vlaňajšej ruskej anexie Krymského polostrova. O 23-ročné väzenie požiadala prokuratúra v priebehu stredajšieho vypočúvania filmára na juhu Ruska. Takýto verdikt by pritom bol v súlade s ruskými štandardmi, píše AP.

Sencova, ktorý sa o ruské občianstvo neuchádzal, zadržala ruská bezpečnosť v máji 2014 na ulici krymskej metropoly Simferopol po tom, ako sa tam zúčastnil na proteste proti anexii. O pár dní na to sa objavil vo vyšetrovacej väzbe v Moskve.

Sencova sa zastali aj svetoví režiséri

Sencova ruské úrady obviňujú zo založenia teroristickej skupiny napojenej na ukrajinskú nacionalistickú organizáciu Pravý sektor, ktorej členovia údajne na Kryme podpálili ruské objekty a chystali sa údajne zničiť aj Leninov pomník, píše britský denník Guardian. Filmár počas procesu svoju vinu poprel a trval tiež na tom, že Rusko nemá súdnu právomoc ho stíhať.

Otvorený list s protestom proti väzneniu filmára adresovali vlani ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi aj prominentní svetoví režiséri Pedro Almodóvar, Ken Loach, Béla Tarr a Wim Wenders, dopĺňa Guardian.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro Almodóvar