Ukrajinskí policajti vyšetrujú útok na Rómov v Kyjeve, zobudilo ich až video na sociálnej sieti

Ukrajina
Príslušníci krajnej pravice na Ukrajine zaútočili na Rómov. twitter.com/ChristopherJM

KYJEV 28. apríla (WebNoviny.sk) – Ukrajinská polícia začala s týždňovým oneskorením vyšetrovať útok skupiny militantných krajných pravičiarov na Rómov v ukrajinskej metropole Kyjev, o ktorom najskôr tvrdila, že nijako nevybočoval z právneho rámca.

V noci z piatka na sobotu minulého týždňa zaútočila skupina približne desiatich členov krajne pravicového zoskupenia C14 na Rómov, ktorí táborili v prírode na kopci Lysa Hora v Kyjeve. Útočníci hádzali na rómskych mužov, ženy aj deti kamene a striekali na nich slzný plyn.

Jeden z príslušníkov C14 Serhij Mazur zverejnil vzápätí na Facebooku fotografiu, na ktorej ďalší člen organizácie stojí pri horiacom rómskom stane. Šéf kyjevskej polície Andrij Kryščenko v prvej reakcii na túto fotografiu vyhlásil, že útočníci podpálili „iba smetie„, a že žiadne rómske organizácie mu nehlásili nijaké narušenie verejného poriadku, takže nie je čo vyšetrovať.

Polícia sa zobudila až po tom, ako sa na sociálnych sieťach objavilo 40-sekundové video, ktoré dokumentuje, s akou brutalitou krajní pravičiari na Rómov útočili. Kyjevská polícia uznala, že toto video je už dostatočným dôvodom na začatie vyšetrovania, píše webstránka Slobodnej Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom