Ukrajinský prezident odmietol Putinov mier, tvrdí Rusko

MOSKVA 19. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko odmietol mierový plán, ktorý mu minulý týždeň navrhol ruský prezident Vladimir Putin, uviedol Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Podľa jeho slov plán zahrnutý v liste poslanom Putinom vo štvrtok navrhoval prímerie na strane ukrajinských síl ako aj separatistov ako aj stiahnutie ťažkého delostrelectva z oboch strán.

Peskov uviedol, že Rusko sa v posledných dňoch neustále pokúšalo v konflikte pôsobiť ako sprostredkovateľ. Kópiu listu zverejnila ruská stanica NTV. Putin v ňom navrhuje „urgentné opatrenia na ukončenie vzájomného ostreľovania“. Okrem toho majú strany stiahnuť zbrane väčšieho kalibru ako sto milimetrov.

Ukrajinské jednotky cez víkend spustili masívnu operáciu a znovu získali územie doneckého letiska, ktoré povstalci napriek stále platnému prímeriu obsadili pred pár dňami. Vláda v Kyjeve neustále obviňuje Moskvu z pomoci separatistom. Prezident Petro Porošenko v nedeľu podčiarkol potrebu boja za teritoriálnu integritu Ukrajiny. „Nevzdáme sa ani kúska ukrajinského územia. Donbas získame späť,“ uviedol na zhromaždení v Kyjeve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovPetro PorošenkoVladimir Putin