Ukrajinský prezident Zelenskyj predniesol svoj prvý prejav v OSN, americký škandál nespomenul

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s nábojom v ruke počas svojho prejavu vo Valnom zhromaždení OSN. New York, 25. september 2019. Foto: SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij predniesol svoj úplne prvý prejav na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku.

Americký škandál, ktorý ho obkolesuje, nezmienil, namiesto toho sa sústredil na hrôzy vojny a pokračujúci konflikt jeho krajiny s Ruskom.

Jeho stredajší prejav nasledoval necelý deň po oficiálnom spustení procesu impeachmentu voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Dôvodom je čiastočne aj telefonický rozhovor z 25. júla, v ktorom Trump údajne ukrajinského prezidenta požiadal, aby vyšetril demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena a jeho syna Huntera pre údajnú korupciu.

Otázkou teda je, či Trump zneužil svoje prezidentské právomoci a požiadal o pomoc Ukrajiny, aby podkopal svojho demokratického rivala Bidena s cieľom pomôcť vlastnému znovuzvoleniu.

Trump priznal dočasné zmrazenie 400 miliónov dolárov (v prepočte približne 364 miliónov eur) na vojenskú pomoc Ukrajine, odmietol však, že by ich chcel použiť ako nástroj na získanie informácií o Bidenovcoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpVolodymyr Zelenskyj