Ukrajinský prezident žiada štáty NATO o poskytnutie zbraní

BERLÍN 5. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval členské krajiny Severoatlantickej aliancie, aby jeho krajine poslali zbrane na boj proti proruským povstalcom. V rozhovore pre štvrtkové vydanie denníka Die Welt povedal, že narastajúci počet civilných obetí a zintenzívnenie bojov by mali byť pre alianciu dostatočným dôvodom na takýto krok.

Ukrajine chce mier

Pomoc NATO by podľa Porošenka mala zahŕňať moderné zbrane na ochranu ako aj na boj proti agresorovi, ale aj technickú a odpornú pomoc na zefektívnenie ukrajinskej armády v jej odpore proti „ruskej agresii“.

Zdôraznil, že Ukrajina chce mier, no aj ten je nutné chrániť silnou armádou a modernými zbraňami. „Eskalácia konfliktu a zvyšujúci sa počet civilných obetí, najmä po teroristických útokoch v mestách Volnovacha, Doneck a Mariupoľ, by malo alianciu primäť k poskytnutiu väčšej podpory,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Porošenko vyjadril aj v stredu presvedčenie, že Spojené štáty poskytnú vojenskú pomoc jeho krajine. „Som si úplne istý, že Spojené štáty ako aj ďalší naši partneri sa rozhodnú dodať Ukrajine zbrane,“ vyhlásil. Americký prezident Barack Obama bol proti poskytnutiu vojenskej pomoci Ukrajine, prudké zintenzívnenie bojov v posledných dňoch však primäli USA prehodnotiť tento postoj.

Obrazom: Východ Ukrajiny je pod paľbou, zomierajú civilisti

Breedlove varuje pred reakciou Ruska

Najvyšší veliteľ NATO Philip Breedlove varoval pred pravdepodobnou hnevlivou reakciou Ruska na prípadné poskytnutie zbraní Ukrajine. Breedlove, ktorý patrí medzi zástancov vojenskej pomoci USA postsovietskej krajine v boji proti proruským povstalcom, vo štvrtok zverejnených vyjadreniach agentúrou AP upozornil na zváženie reakcie Moskvy.

Podľa jeho slov totiž „akákoľvek akcia USA alebo iných západných krajín môže spustiť oveľa prenikavejšiu reakciu“ zo strany Rusov. Preto je podľa jeho slov „nutné všetko zhodnotiť“ najmä v záujme pohnutia sa smerom k nájdeniu politického riešenia.

Zopakoval však, že Rusko podľa neho pokračuje v štedrej materiálnej podpore povstalcov na východe Ukrajiny, kde sa bojuje už takmer rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaPetro Porošenko