Ukrajinský režisér dostal v Rusku 20 rokov za terorizmus

Ukrajinský režisér dostal v Rusku 20 rokov za terorizmus
Foto: SITA/AP

ROSTOV NA DONE 25. augusta (WEBNOVINY) – Ruský súd v utorok uznal ukrajinského režiséra Oleha Sencova za vinného z konšpirácie s cieľom spáchať teroristický útok a odsúdil ho na 20 rokov väzenia. Podľa súdu Sencov založil teroristickú skupinu a viedol ju.

Súd ho uznal vinným aj zo spáchania dvoch teroristických útokov a z prípravy tretieho, z pokusu získať výbušniny a z nezákonného držania strelných zbraní a munície organizovanou zločineckou skupinou.

Sencov vinu od začiatku odmieta

Sencov vinu od začiatku súdneho vyšetrovania odmieta a hneď v úvode procesu vyhlásil, že neuznáva ani jurisdikciu ruského súdu. V súlade so spisom patrila Sencovom založená teroristická skupina pod krajne pravicové hnutie Pravý sektor pôsobiace na Ukrajine a zakázané v Rusku.

Činnosť skupiny bola podľa súdu zameraná na destabilizáciu situácie na Krymskom polostrove tak, aby Rusko začalo zvažovať vypovedanie zmluvy o členstve tohto nového subjektu v zväzku Ruskej federácie. Spoluobvinený v procese – Oleksandr Koľčenko – bol odsúdený na desať rokov väzenia.

Trest si odpykajú v pracovnom tábore

Obaja muži si svoj trest odpykajú v pracovnom tábore s prísnym režimom. Dvojicu odsúdených a ďalších dvoch mužov zadržali agenti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby vlani v máji na Kryme, kde sa údajne vo viacerých mestách chystali spáchať teroristické útoky.

Zo Simferopola ich niekoľko dní po zatknutí previezli do Moskvy, kde boli vo vyšetrovacej väzbe. Kauzami Hennadyja Afanasieva a Oleksija Čirného sa zaoberal iný súd, keďže začali spolupracovať s vyšetrovateľmi. Koncom minulého roku ich ruský súd odsúdil na sedem rokov väzenia.

Rodák z Krymu a odporca anexie

Sencov je rodákom z Krymského polostrova a bol veľkým odporcom jeho anektovania Ruskom na jar roku 2014, čomu predchádzalo sporné referendum.

Sencovovi prívrženci, vrátane mnohých známych filmárov zo zahraničia, označili súdny proces s ním v Rusku za pomstu za Sencovove proukrajinské postoje.

Ukrajinský režisér dostal v Rusku 20 rokov za terorizmus
Foto: SITA/AP

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom