Ukrajinský súd uznal Stalina vinným z genocídy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusi stále spomínajú na Stalina
Na moskovskom Červenom námestí sa zišli ruskí komunisti, aby vzdali hold sovietskemu diktátorovi Josipovi Stalinovi pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia.

KYJEV 14. januára (WEBNOVINY) – Kyjevský súd v stredu uznal lídrov niekdajšieho Sovietskeho zväzu vinnými z genocídy počas hladomoru, ktorý postihol Ukrajinu začiatkom 30. rokov 20. storočia. O verdikte informovala tamojšia Národná bezpečnostná služba. Súd potvrdil, že vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin a jeho spolupracovníci nesú vinu za „organizáciu genocídy, keďže úmyselne vytvorili podmienky“, ktoré zapríčinili smrť miliónov ľudí žijúcich na Ukrajine, píše portál agentúry RIA Novosti.

Veľký hladomor postihol Ukrajinu v rokoch 1932-33. Spôsobili ho sovietske orgány, ktoré prinútili roľníkov odovzdať úrodu a súkromný majetok štátu a vstúpiť do roľníckych družstiev. Úrady prikázali každej dedine odovzdať určité množstvo obilia štátu, ale požiadavky boli vyššie ako úroda a dediny ich nemohli splniť. Nasledovalo rekvirovanie všetkých potravín a zákaz obyvateľov opustiť domovy, čo v podstate znamenalo ich odsúdenie na smrť vyhladovaním. Počet obetí sa odhaduje na 4 až 10 miliónov. Ukrajinský hladomor bol sovietskymi orgánmi dlho udržiavané tajomstvo.

V roku 2006 ukrajinský parlament schválil zákon, podľa ktorého bol hladomor v rokoch 1932-1933 genocídou ukrajinského obyvateľstva. Niekoľko krajín vrátane USA, Kanady, Rakúska, Maďarska a Litvy začali hladomor považovať za genocídu. Takéto hodnotenie odmieta Rusko a argumentuje tým, že organizovaný hladomor sa nedotkol iba Ukrajincov, ale aj ľudí v Rusku a Kazachstane.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Josif Stalin