Ulice mesta ožijú sprievodnými podujatiami Divadelnej Nitry

Divadelnanitra, divadlo, predstavenie, tanec
Foto: SITA/Divadelná Nitra

NITRA 27. septembra (WEBNOVINY) – Ulice Nitry ožijú množstvom podujatí, ktoré sa konajú pri príležitosti medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

Festival sa začne v piatok a potrvá do 2. októbra. Sprievodný program prinesie vyše 70 podujatí, v rámci ktorých sa predstaví okolo 220 účinkujúcich.

Tento rok zmenil koncepciu a posúva sa od tradičného pouličného umenia k novátorskému súčasnému umeniu.

„Gro aktivít bude na Svätoplukovom námestí pred Divadlom Andreja Bagara, ktoré počas festivalu voláme iné_ námestie. Návštevníci budú môcť počas piatka, soboty a nedele zažiť rôzne divadelné predstavenia, výtvarné inštalácie, happeningy, koncerty, predstavenia pre deti,“ informovala agentúru SITA koordinátorka sprievodných podujatí Divadelnej Nitry Slávka Civáňová.

Mesto bude žiť aj zaujímavými hudobnými projektmi na netradičných miestach. Napríklad v strede námestia „zmizne“ fontána, keďže nové architektonické riešenie ju zastreší a vytvorí tak nový hrací priestor – v priemere 14-metrovú arénu, na ktorej sa budú konať koncerty pod názvom Hudba z fontány.

Nitrania a návštevníci festivalu sa môžu tešiť na autorský folk speváčky Katarzia, dychové kvinteto Slovak Brass Quintet, kvarteto BEAT – oh – When QUARTET, divadelný rock skupiny Jamestown a speváka Itcha Pčelára. Hudobnú ponuku dotvorí vystúpenie DIY Instruments Ensemble, ktorí zahrajú na netradičných hudobných nástrojoch zostrojených z nepotrebného domáceho zariadenia či odpadu. Na inom_námestí vznikne aj tančiareň so slovenskou hudbou 30. až 50. rokov z dielne skupiny Slovak Tango.

Na Svätoplukovom námestí bude množstvo pouličných predstavení, napríklad brnianske Divadlo Líšeň prinesie politickú frašku na motívy denníkov Anny Politkovskej Putin lyžuje. „Veľmi zaujímavý bude určite aj sobotný pochod Funebrákov mestom alebo interaktívny happening v synagóge, kde budú môcť diváci zažiť živé exponáty tzv. súčasných svätých osobností,“ povedala Civáňová. Počas sobotnej Bielej noci vystúpia z rúška tmy nitrianske múzeá a galérie a svoje brány otvoria v neobvyklých večerných hodinách. Pre návštevníkov je prichystaný koncert, divadelné predstavenie, projekcia videoartu či nočná výstava fotografií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom