Úloha ombudsmanky je podľa Kisku dôležitá, musíme ju počúvať

Andrej Kiska, Jana Dubovcová
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a ombudsmanka Jana Dubovcová (vpravo) počas prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 24. marec 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Úloha verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej je v našej spoločnosti nesmierne dôležitá a my všetci ju musíme pozorne počúvať. Povedal to v utorok prezident Andrej Kiska v Prezidentskom paláci na brífingu po prijatí ombudsmanky.

Problémy sa totiž podľa neho nevyriešia tak, že si zakryjeme oči a nebudeme chcieť o nich počúvať. „Musíme byť pripravení jasne a otvorene o nich hovoriť a odstraňovať ich, aby sme spravili to najdôležitejšie, a teda vrátili dôveru ľudí v štát,“ povedal prezident.

Kiska si vypočul, čo ombudsmanku trápi

Kiska pokladal za dôležité osobne si vypočuť od verejnej ochrankyne práv, čo ju trápi, čo vo svojej správe za rok 2014 navrhuje, čo našla a v akom stave sú problémy, o ktorých už viackrát hovorili. Na stretnutí sa dotkli tém, ako sú seniori a ich prístup k starostlivosti, školy či právne nastavenie systému, aby neboli deti diskriminované.

„Ja osobne pokladám prácu verejnej ochrankyne práv za nesmierne dôležitú pre našu spoločnosť, a to z jedného základného dôvodu – dôvera ľudí v štát a štátne inštitúcie je na relatívne nízkej úrovni, chceme, aby sme zvýšili túto dôveru, aby ľudia opäť verili, že keď sa udeje niečo zlé, štát sa za nich postaví a že nedochádza k zlyhávaniu inštitúcií, úradov alebo jednotlivcov,“ vysvetlil prezident.

Jana Dubovcová ho v utorok na stretnutí oboznámila s krokmi, ktoré v správe o svojej činnosti za minulý rok navrhla. „Povedal, že sa bude zaujímať o to, akým spôsobom sa niektoré veci prostredníctvom parlamentu, vlády alebo iných inštitúcií riešia, pretože chce byť informovaný o tom, ako sa veci vyvíjajú,“ priblížila ombudsmanka.

Kiska prejavuje trvalý záujem

Prezident Kiska podľa nej prejavuje trvalý záujem o to, v akom stave vidí verejný ochranca práv dodržiavanie základných práv a slobôd, pretože práve on je zrkadlom výkonnej moci.

Ombudsmanka svoju správu za rok 2014 dnes prezentovala poslancom na aktuálnej 48. schôdzi NR SR. Rozprava k správe trvala niekoľko hodín, vystupovali v nej takmer výhradne opoziční poslanci. Vláde vyčítali, že ombudsmankine pripomienky a návrhy ignoruje a vyhýba sa systémovým riešeniam problémov.

Vypočuť si ju však prišlo do 20 poslancov. Dubovcová spojenie medzi prístupom poslancov a dnešným prijatím u prezidenta nepotvrdila. „Je možné, že toto stretnutie vzniklo spontánne, no neviem, pretože som pri tom nebola,“ reagovala s tým, že Kiska sa o jej prácu zaujíma trvalo. Parlament v utorok vzal jej správu na vedomie.

V správe upozorňuje na systém reedukácie

Správa informuje o viacerých dôležitých oblastiach. Verejná ochrankyňa práv sa v nej zameriava napríklad na to, že terénna sociálna práca, ktorá je na pleciach mimovládnych organizácií, u nás nefunguje a zodpovednosť za ňu by mal stopercentne prevziať štát. Problémom je však stále aj systém reedukácie, ktorý by sa mal u nás zmeniť, ombudsmanka na tento fakt upozorňuje už dlhšie.

Tiež by sa mal zrušiť variant A v špeciálnych školách, do ktorého patria žiaci s ľahkým mentálnym postihnutím. Zaraďovanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia do špeciálnych škôl či tried má podľa jej slov osudový význam, pretože v takejto škole s najväčšou pravdepodobnosťou aj zostanú. Následne dieťa nemôže dosiahnuť stredoškolské vzdelanie s maturitou a nemôže ísť ani študovať na vysokú školu. Opatrení však ombudsmanka v správe pre NR SR navrhla oveľa viac.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJana Dubovcová