Umiestnenie Andreasa Žampu v obrovskom slalome mrzí

Andreas Žampa
Andreas Žampa (alpské lyžovanie) - dátum a miesto narodenia: 13. 8. 1993/Kežmarok, klub: Žampa Ski Club Vysoké Tatry, počet doterajších účastí na OH/najlepšie umiestnenie: 0 / - Foto: SITA/AP

JASNÁ 4. marca (WEBNOVINY) – Víťazom obrovského slalomu chlapcov v rámci majstrovstiev sveta juniorov v alpských lyžiarskych disciplínach v Jasnej sa stal Henrik Kristoffersen z Nórska. Druhý skončil jeho krajan Marcus Monsen a bronz si vybojoval ďalší nórsky reprezentant Rasmus Windingstad.

V druhom kole klesol

Rovnaké poradie na prvých troch priečkach bolo v „obráku“ aj po 1. kole. Najlepší Slovák Andreas Žampa skončil trinásty s odstupom 3,95 s za víťazom. Dvadsaťročný Tatranec bol po 1. kole štvrtý s takmer dvojsekundovým mankom za Kristoffersenom.

V druhom kole predviedol Andreas Žampa až 27. najrýchlejšiu jazdu a klesol o deväť priečok. Obrovský slalom absolvoval Andreas Žampa aj nedávno na zimných olympijských hrách v Soči. V stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane skončil v tejto disciplíne na 32. mieste.

„Po prvom kole som mal síce výborné štvrté miesto, ale veľkú stratu. V druhej jazde to vo vrchnej časti bolo dobré, ale potom už nie. Riskoval som a s rizikom prichádzajú aj chyby. Veľký problém som v 2. kole nemal, ale bolo to pomalé. Trináste miesto ma mrzí,“ povedal Andreas Žampa pre RTVS.

Trojnásobný juniorský majster

Kristoffersen je po utorku už trojnásobným juniorským majstrom sveta, na svojom konte už má najcennejší kov z MSJ 2013 v kanadskom Québecu v superkombinácii a v roku 2012 triumfoval v talianskom Roccaraso v obrovskom slalome. Na februárových ZOH 2014 v Soči si vyjazdil olympijský bronz v slalome.

Z piatich Slovákov na štarte prvého kola klasifikovali po druhom už iba Samuela Šenkára na celkovom 67. mieste z 89 pretekárov, ktorí prišli do cieľa. V súčte bol o 16,17 s pomalší ako Kristoffersen. Dvojica Martin Hyška, Matej Prieložný nedokončila prvé, Heiko Pedan druhé kolo.

Výsledky – MSJ v alpskom lyžovaní:

Obrovský slalom juniorov: 1. Henrik Kristoffersen 2:03,14 min, 2. Marcus Monsen +1,03 s, 3. Rasmus Windingstad (všetci Nór.) +1,20, 4. Thomas Dressen (Nem.) +3,05, 5. Luca Aerni (Švaj.) +3,09, 6. Jonas Fabre (Fr.) +3,42, … 13. Andreas Žampa +3,95, 67. Samuel Šenkár (obaja SR) +16,17