Umrela rómska umelkyňa Ceija Stojka, ktorá prežila holokaust

Ceija Stojka
Foto: www.saarbruecker-zeitung.de

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – V pondelok vo viedenskej nemocnici zomrela rómska spisovateľka, maliarka a hudobníčka Ceija Stojka, ktorá svojimi dielami upozorňovala na nacistické zločiny.

Dožila sa 79 rokov. Ona sama zažila hrôzy koncentračných táborov Osvienčim, Bergen-Belsen a Ravensbrück. Rómska kultúrna nadácia sídliaca v Budapešti Stojku opísala ako „skvelú rakúsku Rómku, kľúčovú osobnosť v rámci histórie, umenia a literatúry rómskej kultúry v Európe“.

Stojka sa narodila v roku 1933 v Rakúsku, jej rodina putovala po krajine a predávala kone. Spolu so Židmi, homosexuálmi či politickými nepriateľmi nacistov ju spolu s jej blízkymi pre rómsky pôvod v rámci holokaustu umiestnili do koncentračných táborov.

Spolu so svojou matkou a štyrmi súrodencami sa zachránila, no zvyšok jej početnej rodiny vrátane jej otca a brata sa z koncentrákov už nevrátil. Stojka neskôr o svojom živote napísala autobiografickú knihu Wir leben im Verborgenen.

Erinnerungen einer Rom-Zigeunerin (1988), ktorá v roku 2009 vyšla v českom preklade ako Žijeme ve skrytu: Vypravění rakouské Romky.

„Po pere som siahla preto, že som sa musela otvoriť, kričať,“ uviedla ešte v roku 2004. Vo veku 56 rokov začala maľovať, pričom zväčša zobrazovala svoje zážitky z koncentračných táborov a namiesto štetca často používala prsty či špáradlá.

Informácie zverejnila agentúra Reuters a webstránka www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom