Úmrtie Charlesa Aznavoura je stratou pre celý svet, osobnosti reagujú na odchod umelca

Charles Aznavour
Zosnulý francúzsky spevák, herec a diplomat arménskeho pôvodu Charles Aznavour. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Vo veku 94 rokov zomrel v pondelok francúzsky spevák, herec a diplomat arménskeho pôvodu Charles Aznavour. Umelcova rodina na sociálnej sieti Facebook napísala, že „jeho odkaz bude žiť naveky“.

V arménskom hlavnom meste Jerevan sa v uliciach zišli smútiaci fanúšikovia, aby tak zosnulému vzdali poctu. Premiér Nikol Pašinjan uviedol, že „je to strata pre celý svet„. Speváka nazval „synom arménskeho ľudu„.

Medzi fanúšikov legendárneho interpreta patrí aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Skutočný Francúz hlboko spojený s jeho arménskymi koreňmi. Uznával ho celý svet. Charles Aznavour sprevádzal radosti a starosti troch generácií,“ napísal politik.

Na úmrtie reagovala aj parížska starostka Anne Hidalgo. „Veľmi ma zarmútila správa o úmrtí Charlesa Aznavoura, Parížana, ktorý sa stal skutočnou ikonou francúzskeho šansónu a celosvetovým ambasádorom Arménska. Súcitím s jeho rodinou a priateľmi,“ uviedla.

Charles Aznavour,

vlastným menom Shahnour Vaghinag Aznavourian, sa narodil 22. mája 1924 v Paríži. Napísal viac ako tisíc skladieb v ôsmich jazykoch. Na celom svete predal viac ako 180 miliónov kópií nahrávok.

Venoval sa tiež herectvu. Objavil sa vo filmoch ako napríklad Strieľajte na pianistu (1960), Honba za gitarami (1963), Veľká nevera (1964) alebo Plechový bubienok (1979).

V roku 1997 mu udelili čestného Cézara za celoživotné dielo. Od roku 2017 má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Tri razy sa oženil a splodil šesť detí.

Informácie pochádzajú z webstránky www.france24.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron