UNESCO zaradilo do svojho zoznamu rodisko Ježiša Krista

Bazilika narodenia v Betleheme
Bazilika narodenia v Betleheme Foto: liesek.eu.sk

PETROHRAD 29. júna (WEBNOVINY) – Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) zaradila do svojho zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva prvú pamiatku nachádzajúcu sa na území Palestíny.

Je ňou Bazilika narodenia v Betleheme, ktorá je podľa historikov postavená na mieste narodenia Ježiša Krista. Za zaradenie do zoznamu „ohrozených pamiatok“ sa v tajnom hlasovaní v ruskom Petrohrade vyslovilo 13 z 21 delegátov, proti boli šiesti.

Palestína na rozhodnutie reagovala nadšene a označila ho za historický úspech vo svojom boji za nezávislosť. Izrael ale reagoval nahnevane a UNESCO sa tým podľa neho premenila na „absurdné divadlo“. „Je to smutný deň pre Výbor Svetového kultúrneho dedičstva,“ vyhlásila hovorkyňa izraelského ministerstva zahraničných vecí Illana Steinová.

Palestínu prijali za člena UNESCO len v októbri 2011. Rozhodnutie organizácie vyvolalo hnev nielen v Izraeli ale aj v Spojených štátoch, ktoré okamžite prestali prispievať na jej činnosť. Organizácia so sídlom v Paríži tak prišla o pätinu zo svojho rozpočtu. USA totiž ešte v 90. rokoch zakázali financovanie akejkoľvek organizácie OSN, ktorá prijme Palestínu za svojho člena.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru