Unesenú Kolesnikovovú nútili prekročiť hranice, nepoddala sa a rozhodla sa zostať v Bielorusku

Belarus Protests
Unesená opozičná aktivistka Maria Kolesnikovova. Foto: SITA/AP

Popredná bieloruská opozičná aktivistka Maria Kolesnikovová v pondelok odmietla prekročiť ukrajinskú hranicu po tom, ako ju k tomuto kroku chceli prinútiť bieloruské úrady. Kolesnikovovú počas dňa zadržali v centre Minska, čo sa spočiatku javilo ako možný únos, keďže očitá svedkyňa webu tut.by popísala situáciu, ako členku koordinačnej rady neznámi ľudia natlačili do mikrobusu a odišli.

Okrem Kolesnikovovej úrady v pondelok zadržali aj ďalších opozičných aktivistov – Ivana Kravcova a Antona Rodnenkova. Všetkých priviezli k hraniciam s Ukrajinou a povedali im, aby prešli do susednej krajiny. Kým Kravcov a Rodnenkov to akceptovali, Kolesnikovová odmietla a rozhodla sa zostať v Bielorusku.

Aktivistov prinútili odísť z krajiny

Bieloruské úrady predtým uplatnili rovnakú taktiku aj v prípade ďalších členov opozície, ktorých režim autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka viní z podnecovania demonštrácií v uliciach bieloruských miest.

Svetlana Cichanovská, najväčšia Lukašenkova súperka z prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta, niekoľko hodín po hlasovaní odišla do Litvy. Oľgu Kovaľkovovú zas pod hrozbou dlhodobého uväznenia prinútili utiecť do Poľska.

Tvrdé zásahy polície vyvolali pobúrenie

Protesty v Bielorusku vyvolali výsledky spomenutých volieb, v ktorých podľa oficiálnych čísel vyhral Lukašenko s 80 percentami hlasov. Mnohí však tento výsledok považujú za zmanipulovaný. Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7000 ľudí.

Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli. Po tom, ako tvrdý zásah vyvolal medzinárodné pobúrenie, sa vláda začala vyhýbať takýmto zákrokom voči demonštrantom a protesty sa snaží ukončiť skôr vyhrážkami a selektívnym väznením aktivistov. Úrady tiež odobrali akreditáciu mnohým bieloruským novinárom a niektorých zahraničných novinárov deportovali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoMaria KolesnikovováSvetlana Cichanovská