Únia dá najchudobnejším Slovákom desiatky miliónov eur

Chudoba bezdomovec zima
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko dostane z eurofondov 55 miliónov eur na jedlo a základnú materiálnu pomoc pre najodkázanejších ľudí v našej krajine. Európska komisia uplynulý týždeň schválila slovenský operačný program na použitie nového štrukturálneho fondu Európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby (FEAD).

Sumu z fondu doplnia o 7,7 milióna eur z národných zdrojov. Peniaze vyčlenili na roky 2014 až 2020. Agentúru SITA o tom informoval Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

„Vrelo vítam program FEAD pre Slovensko, ktorý ponúkne potrebné zdroje pre tých, ktorí to najviac potrebujú,“ vyjadrila sa komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a mobility Marianne Thyssen. Na Slovensku budú z fondu poskytovať aj potravinové balíčky a teplé jedlá bezdomovcom.

„Z fondu sa budú tiež poskytovať potraviny získané z darov a balíčky so základnými hygienickými potrebami,“ uviedol Králik. Pomoc pôjde hlavne domácnostiam, ktoré sú odkázané na dávky v hmotnej núdzi.

Operačný program FEAD spustili v januári 2014.

Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby chce prelomiť začarovaný kruh chudoby poskytovaním nefinančnej pomoci niektorým z najviac ohrozených občanov únie.

Spolu obsahuje fond prostriedky v hodnote 3,8 miliardy eur. Fond má tiež prispieť k splneniu cieľa Europe 2020 znížiť počet chudobných alebo ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením aspoň o 20 miliónov do roku 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom