Únia miest Slovenska má nové vedenie, medzi priority primátorov bude patriť aj reforma verejnej správy

Richard Rybníček
Primátor Trenčína a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

Reforma verejnej správy, zmena financovania samospráv, opatrenia na zmiernenie dopadov zmeny klímy, zavádzanie zelenej ekonomiky či zmena regionálnej politiky. Aj také sú priority Únie miest Slovenska (ÚMS). Na utorňajšej tlačovej konferencii to po 32. sneme ÚMS povedal prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček.

Únia si na sneme zvolila aj nové vedenie. Jej viceprezidentmi sa stali primátori Bratislavy, Kežmarku, Komárna, Banskej Bystrice, Moldavy nad Bodvou, Košíc, Popradu a primátorka Lučenca. Úniu miest tak bude reprezentovať prezident a deväť viceprezidentov. Rybníček uviedol, že ÚMS sa od januára minulého roka rozšírila z 39 na 59 členských miest, ktoré spolu majú približne dva milióny obyvateľov.

Rybníček zdôraznil, že primátori sú naďalej pripravení pomáhať ľuďom v prípade, že by Slovensko zasiahla tretia vlna pandémie koronavírusu. Primátori sa aktuálne snažia o to, aby sa fungovanie poskytovania služieb občanov zo strany samospráv čo najskôr vrátilo do normálu napriek finančným stratám.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo poznamenal, že Bratislavu stálo testovanie ľudí a starostlivosť o seniorov dva milióny eur a ďalších 30 miliónov eur stratil Dopravný podnik Bratislava. Pripomenul, že ide o finančné čiastky, ktoré hlavnému mestu štát nevráti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš ValloRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie Únia miest Slovenska