Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krutý boj medzi Izraelom a Palestínčanmi pokračuje
Pozostalí zosnulých palestínčanov stoja pri stroskách budoby, ktorá pochovala dvanásť členov rodiny. Foto: SITA/AP
4. augusta 2014 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Únia odsúdila zabíjanie v Gaze, chce koniec krviprelievania

BRUSEL 5. augusta (WEBNOVINY) – Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v mene celej EÚ odsúdili „hroznú stratu životov vrátane nevinných žien a detí“ v Pásme Gazy, ktoré podľa nich už viac ako tri týždne trpí „neznesiteľným násilím“.

Prostredníctvom spoločného vyhlásenia zverejneného v nedeľu vyzvali na bezodkladné zastavenie krviprelievania a vyjadrili presvedčenie, že „trvalý mier prinesie iba vyrokované riešenie (izraelsko-palestínskeho konfliktu) založené na dvoch štátoch spolunažívajúcich bok po boku a vo vzájomnej úcte“.

Obrazom: Krutý boj medzi Izraelom a Palestínčanmi pokračuje

Okrem zabíjania Palestínčanov lídri odsúdili aj pokračujúce ostreľovanie Izraela raketami a vyhlásili, že Izraelčania majú právo žiť v mieri na uznávanom území svojho štátu. Zároveň však upozornili, že „legitímna obrana si musí zachovávať primeranosť“.

Van Rompuy a Barroso vo vyhlásení poukazujú na výzvy ďalších svetových lídrov vrátane generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna, ktorý v rovnaký deň skritizoval najnovší útok Izraela na školu slúžiacu ako úkryt pre obyvateľov Pásma Gazy. Predstavitelia EÚ vyjadrujú pripravenosť „aktívne podporiť rokovania, opatrenia na budovanie dôvery, obnovu a snahy o zmierenie“.

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius však v pondelok vyjadril názor, že riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu by malo byť nastolené zvonka, keďže jednotlivé strany k nemu nie sú schopné dospieť samy. Izraelská ofenzíva, ktorá má byť odpoveďou na cezhraničné raketové útoky, sa začala 8. júla, odkedy podľa zdrojov z oboch strán zahynulo vyše 1800 Palestínčanov ako aj viac ako 60 Izraelčanov.

Odporúčané články

Izrael zloží v Gaze na pár hodín zbrane okrem Rafáhu Izrael zaútočil na školu OSN, skrývali sa tam Palestínčania

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...