Únia posilní svoju námornú misiu Sophia v Stredozemnom mori

Frontex
Foto: ilustračné, SITA/AP

Brusel/Luxemburg 20. júna (WebNoviny.sk) – Ministri zahraničných vecí EÚ na svojom dnešnom zasadnutí v Luxemburgu rozhodli o posilnení námornej operácie Európske únie v Stredozemnom mori. Jej cieľom je zastaviť rastúci počet nelegálnych migrantov, ktorý sa na chatrných plavidlách pokúšajú dostať z Líbye do Európy.

Rada EÚ pre zahraničné veci sa dohodla na predĺžení námornej operácie Sophia o jeden rok, do júla 2017. Misia dostala zároveň za úlohu pomáhať líbyjským úradom pri budovaní pobrežnej stráže a námorníctva. Sophia bude mať okrem toho mandát aj na presadzovanie zbrojného embarga OSN pri pobreží Líbye.

Francúzsky šéf diplomacie Jean-Marc Ayrault upozornil, že EÚ musí konať proti všetkým tým, ktorí sa priživujú na migrantoch, najmä proti pašerákom ľudí, ktorí získavajú veľa peňazí za ponúkané člny a ktorí zneužívajú biedu ostatných, pričom dochádza k priveľa potopeniam lodí a tragédiám.

„A potom je tu boj proti obchodu so zbraňami, ktorý je prínosom pre Dáiš,“ upozornil Ayrault, pričom použil arabské pomenovanie pre extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), ktorá si v rozvrátenej Líbyi vytvorila viaceré oporné body.

EÚ chce presunúť operácie Sophia aj do líbyjských teritoriálnych vôd a v dlhodobom pláne aj na súš, aby bolo možné efektívnejšie mariť pôsobenie pašerákov ľudí. Únia dúfa, že nová líbyjská vláda národného porozumenia uspeje v úsilí zjednotiť krajinu a prispieť tak k porážke tamojších džihádistov pridružených k IS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marc Ayrault