Únia potrebuje zoznam nebezpečných islamistov, hlási Europol

Europol zhabal tony kokaínu, zatkol stovky podozrivých
Úspešná medzinárodná spolupráca môže mať vplyv na organizovaný zločin, vyhlásil riaditeľ policajnej agentúry Rob Wainwright. Foto: SITA/AP

Berlín 14. mája (WebNoviny.sk) – Vzhľadom na vysoké ohrozenie islamistickým terorizmom by mala EÚ vytvoriť spoločnú databázu s menami nebezpečných osôb činných v tejto oblasti. Riaditeľ policajného úradu Europol sa tak vyjadril v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Die Welt, z ktorého cituje agentúra DPA.

„Skutočne zatiaľ nie je medzi členskými štátmi žiadna jednotná definícia, kto je považovaný za obzvlášť nebezpečného,“ povedal šéf Europolu Rob Wainwright v narážke na radikálnych islamistov. Rôzne definície podľa neho používajú krajiny EÚ aj v prípade pojmu „zahraničný bojovník“.

„Naliehavo tu potrebujeme jednotné kategórie. Iba tak zistíme, kto sú tí skutočne nebezpeční islamisti, ktorí by mohli po svojom návrate (z cudziny) páchať útoky,“ povedal Wainwright.

Za „atraktívny cieľ pre teroristov“ označil šéf Europolu nadchádzajúce majstrovstvá Európy vo futbale, ktorých usporiadateľom je Francúzsko. Zaútočiť na tzv. mäkké ciele, ako sú kaviarne, reštaurácie alebo koncertné siene, je podľa neho „hrozivo jednoduché“. „Pre políciu predstavuje niečo také mimoriadnu výzvu,“ konštatoval Wainwright.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rob Wainwright
Firmy a inštitúcie Europol