Únia rozšírila sankcie proti Rusom a proruským Ukrajincom

Vlajky, ukrajina, rusko, európska únia
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRUSEL 9. februára (WEBNOVINY) – Ministri zahraničia členských krajín Európskej únie schválili v pondelok na svojom zasadnutí v Bruseli rozšírenie protiruských sankcií. Tak, ako sa už pred stretnutím predpokladalo, na zozname sa nachádza 19 osôb a deväť podnikov, uviedli osoby z okruhu Rady ministrov.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Novými menami sa rozšíril zoznam osôb, ktorých kontá a vstupné víza budú zmrazené, zo 132 na 151. Počet podnikov, ktorých sa týkajú sankcie, sa zvýšil z 28 na 37. Zavedenie sankcií sa údajne odloží o týždeň, teda platiť by mali začať budúci pondelok 16. februára.

Sankcie sú nástrojom európskej politiky

Sankcie nie sú cieľom, ale nástrojom európskej politiky. Povedal to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v súvislosti s ich rozšírením voči Rusom a proruským separatistom.

„Zobrali sme do úvahy nový vývoj v podobe nemecko-francúzskej mierovej iniciatívy a pripravovaného stretnutia k ukrajinskej kríze v Minsku. Dali sme tak najavo, že nám záleží na úspechu týchto snáh a urobíme všetko, aby tento proces dostal šancu,“ konštatoval po skončení diskusií Lajčák.

Minister zároveň dodal, že v Bruseli sa v pondelok nehovorilo o prípadných dodávkach zbraní Ukrajine. „O zbraniach sme nediskutovali. Toto nie je téma pre Európsku úniu alebo Severoatlantickú alianciu, ale pre ich jednotlivé členské štáty. Náš postoj je pritom jasný. Treba sa sústrediť na politický proces. Skúsenosti ukazujú, že dodávanie zbraní vedie skôr k eskalácii konfliktu ako k jeho vyriešeniu,“ uviedol Lajčák.

Sankcie predĺžia o šesť mesiacov

Šéfovia diplomacií krajín únie sa len nedávno v Bruseli dohodli na predĺžení sankcií proti Rusku o šesť mesiacov. Išlo o odpoveď na obnovené boje na východe Ukrajiny. Opatrenia zahŕňajú zmrazovanie majetku a zákazy cestovania pre desiatky Ukrajincov a Rusov od anexie ukrajinského Krymu Moskvou v marci.

Sankcie ostanú na základe rozhodnutia ministrov v platnosti až do septembra 2015. Prípadnými novými ekonomickými sankciami sa budú zaoberať až lídri únie na summite 12. februára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák