Únia sa pripravuje aj na možnosť odchodu Grécka z eurozóny

G 20, Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy
Foto: SITA/AP
CANNES 3. novembra (WEBNOVINY) – Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker vo štvrtok priznal, že menová únia sa pripravuje na možnosť odchodu Grécka. Kľúčové podľa neho je, aby takýto krok nepoškodil ostatných členov eurozóny. „Pracujem na tom, ako zabezpečiť, aby to nebola katastrofa pre ľudí v Nemecku, Luxembursku, eurozóne. Na situáciu, ktorú som opísal a ktorej sa chceme vyhnúť, sme absolútne pripravení,“ povedal v rannom vysielaní nemeckej televíznej stanice ZDF. Juncker, ktorý je zároveň luxemburským premiérom, dodal, že osobne si odchod Grécka z eurozóny neželá, ak sa však Gréci rozhodnú pre vystúpenie, nemožno im v tom zabrániť. „Nie je to scenár, ktorý uprednostňujem. Bol by som rád, keby Grécko pokračovalo v eurozóne, musí ale plniť svoje záväzky,“ zdôraznil šéf skupiny ministrov eurozóny.

Francúzsko a Nemecko dali Grécku jasne najavo, že sa rýchlo musí rozhodnúť, či chce zostať v Európskej menovej únii. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu večer presvedčili gréckeho premiéra Georgiosa Papandreoua, aby referendum, ktoré Atény schválili, uskutočnil už začiatkom decembra.

Zároveň trvali na tom, aby sa ľudové hlasovanie sústredilo na širšiu otázku, či Grécko chce zostať v eurozóne a nielen na tému nového balíčka zahraničnej pomoci, ktorý väčšina Grékov odmieta.

Sarkozy a Merkelová ďalej dali jasne najavo, že Atény pred konaním referenda nedostanú novú tranžu úverov osem mld. eur. Ak bude referendum neúspešné, pomoc Grécku zo strany EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) sa zastaví a krajina sa dostane do neriadeného bankrotu.

„Naši grécki priatelia sa musia rozhodnúť, či chcú naďalej kráčať s nami,“ vyhlásil Sarkozy na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou po krízových rokovaniach.

Nemecká kancelárka konštatovala, že stabilizácia eura je dôležitejšia ako záchrana Grécka, ak krajina pomoc nechce.

Grécky minister financií s referendom nesúhlasí

Evangelos Venizelos
Foto: SITA/AP

Grécky minister financií Evangelos Venizelos sa vo štvrtok vyslovil proti plánu premiéra Georgiosa Papandreoua uskutočniť referendum o zotrvaní v eurozóne. „Euro je historický výdobytok Grékov, ktorý by nemal byť spochybňovaný. Toto nemôže závisieť od referenda,“ uviedol Venizelos v stanovisku po návrate z rokovaní zástupcov krajín G20 v Cannes.

Francúzsky minister pre európske záležitosti Jean Leonetti vo štvrtok skonštatoval, že eurozóna prežije aj bez Grécka. „Grécko je niečo, čo môžeme prekonať, niečo, bez čoho sa zaobídeme,“ povedal pre stanicu RTL.

Grécke referendum by sa malo uskutočniť 4. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováEvangelos VenizelosJean-Claude JunckerNicolas Sarkozy