Únia si prevzala nobelovku, nechýbal ani Robert Fico

Preberanie Nobelovej ceny za mier
Lídri krajín Európskej únie počas odovzdávania Nobelovej ceny za mier. Foto: SITA/AP

OSLO 10. decembra (WEBNOVINY) – Lídri Európskej únie si v pondelok v nórskom Osle prevzali Nobelovu cenu mieru.

Predseda nórskeho Nobelovho výboru Throbjörn Jagland ju odovzdal do rúk prezidenta Európskej rady Hermana Van Rompuya, predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa a predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza.

Jagland vo svojom prejave konštatoval, že Európa je už 60 rokov kontinentom mieru, čo je z veľkej časti zásluhou práve Európskej únie.

Spolu musíme zabezpečiť, že nestratíme to, čo sme vybudovali na ruinách dvoch svetových vojen,“ vyhlásil s tým, že mier nie je nič garantovaného, ale treba za neho bojovať.

Jagland tiež pripomenul 80 miliónov Európanov, ktorí prišli o život počas II. svetovej vojny aj rozmáhajúci sa extrémizmus. „Mier nesmie byť považovaný za samozrejmosť. Musíme o neho bojovať každý deň. Spoločne musíme zabezpečiť, aby sme nestratili to, čo sa nám podarilo vybudovať,“ vyhlásil.

Obrazom: Odovzdávanie Nobelovej ceny za mier

Preberanie Nobelovej ceny za mier
Foto: SITA/AP
Merkel hitler
Foto: SITA/AP

Európska únia sa prostredníctvom Barrosa na slávnostnom ceremoniáli v nórskej metropole zaviazala k „postaveniu sa“ za euro.

Najvýraznejší symbol jednoty Európskej únie je dnes v rukách ľudí. Je to euro, mena našej Európskej únie. Budeme stáť pri nej,“ uviedol šéf EK.

Na slávnostnej ceremónii v historickej budove radnice v Osle, kde sa odovzdávanie Nobelovej ceny mieru koná od roku 1990, sa zúčastnil aj nórsky kráľovský pár – kráľovná Sonja a kráľ Harald.

Európa momentálne čelí tvrdej hospodárskej kríze. Niektorí analytici ju dokonca považujú za najhoršiu od konca II. svetovej vojny.

Severské krajiny únie sú v konflikte so zadĺženým juhom v otázke úsporných opatrení.

Vlnu nevôle v jednotlivých členských štátoch spôsobuje aj posielanie peňazí na záchranu Grécka.

Napätie v spoločenstve je tiež medzi 17 krajinami, ktoré používajú euro a zvyšnými členmi únie. Po parlamentných voľbách vo Francúzsku sa navyše rozpadol „motor“ EÚ. Duo „Merkozy“ sa rozpadlo a nemecká kancelárka Angela Merkelová si len pomaly hľadá cestu k francúzskemu premiérovi Francoisovi Hollandeovi.

Rozdiely v EÚ sú aktuálne spojené aj s návrhom na vytvorenie bankovej únie. „Európa prechádza ťažkým obdobím,“ priznal Van Rompuy v predvečer odovzdávania Nobelovej ceny za mier, ale zároveň dodal: „Vyjdeme z tohto obdobia neistoty a recesie silnejší, ako sme boli predtým.“

Dodal, že patril k prvej generácii Európanov, ktorá sa narodila po II. sv. vojne a doteraz prežila svoj život v mieri.

Táto cena nie je len odmenou za dosiahnuté úspechy v minulosti, ale i povzbudenie ísť ďalej, povedal na záver Rompuy a doplnil: „Odpoveďou (na riešenie hospodárskej krízy – pozn. red.) je väčšia integrácia.“

Video: Odovzdávanie Nobelovej ceny za mier

Nóri protestovali proti nobelovke pre EÚ
Foto: SITA/AP Photo/Yves Logghe

S udelením nobelovky pre európsku 27-čku však má problém mnoho kritikov.

Používatelia sociálnych sietí neboli jedinými kritikmi. Svoj nesúhlas vyslovil aj Tutu, kňaz, ktorý bojoval v Juhoafrickej republike proti apartheidu. Podľa jeho slov si EÚ takéto ocenenie nezaslúži.

V nedeľu zase pochodovali ulicami nórskej metropole členovia ľavicových a ľudsko-právnych organizácií.

Zhruba 1000 aktivistov vyjadrilo svoj nesúhlas s rozhodnutím Nobelovho výboru. Argumentovali, že únia je nedemokratická, udržiava si veľkú armádu a jej obyvatelia trpia hospodárskou krízou, čo je podľa nich v rozpore s kritériami pre udelenie tohto prestížneho ocenenia.

Preberanie Nobelovej ceny za mier
Foto: SITA/AP
Preberanie Nobelovej ceny za mier
Foto: SITA/AP

Podľa slovenského premiéra Roberta Fica účasť premiérov členských štátov bola pozitívnym a politickým gestom vo vzťahu k Európskej únii. Neprítomnosť niektorých lídrov nechcel komentovať. „Každý si je strojcom svojho vlastného šťastia,“ podotkol. „Nie som oprávnený hodnotiť, prečo Veľká Británia alebo Česká republika neboli prítomní,“ mienil.

Pôvodne sa do Osla nechystal ani samotný Robert Fico.Predpokladali sme, že bude pokračovať vypätá situácia s učiteľmi a chcel som byť v Bratislave,“ ozrejmil.

Na druhej strane musím potvrdiť, že medzi premiérmi členských štátov vznikla dohoda, že účasť na tomto podujatí by mala byť prejavom vzťahu k Európskej únii a hodnotám, preto som musel aj ja zvážiť zmenu programu a ak si zoberiem, že tam bolo 21 premiérov, tak toto rozhodnutie bolo podľa mňa správne,“ povedal.

Premiéri nedostali podľa Fica individuálne dary či vlastné nobelovky. „Predpokladám, že v Bruseli niečo vymyslia,“ uviedol s tým, že možno pripravia napodobeninu alebo niečo na pamiatku, že boli pri tom.

Nobelov výbor v októbri prekvapujúco udelil cenu mieru európskemu bloku, ktorý má podľa neho dlhodobé zásluhy na zjednocovaní kontinentu, šírení mieru a zabezpečovaní stability. EÚ oznámila, že peňažnú odmenu vo výške osem miliónov švédskych korún (približne 930-tisíc eur) venuje deťom postihnutým vojnami. Na Twitteri sa objavili prepočty podľa ktorých každý obyvateľ EÚ si môže z finančnej odmeny nárokovať dva centy.

Video: Oznámenie zisku Nobelovej ceny za mier pre Európsku úniu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováRobert Fico