Únia vyhlásila na pondelok deň smútku

Polsko
Foto: SITA

MADRID 10. apríla (WEBNOVINY) – Európska únia vyhlásila na pondelok oficiálny deň smútku za poľským prezidentom Lechom Kaczynským, ktorý v sobotu tragicky zahynul pri leteckej nehode na západe Ruska. Informoval o tom v sobotu zdroj z prostredia španielskeho predsedníctva 27-členného bloku. Na dni smútku sa dohodli španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos a prezident EÚ Herman Van Rompuy.

V pondelok tak budú všetky zástavy v Bruseli stiahnuté na pol žrde a všetky stretnutia na pôde EÚ sa začnú dvoma minútami ticha za zosnulého poľského lídra.

Kaczynski zahynul v sobotu pri leteckom nešťastí. Jeho stroj Tupolev Tu-154 havaroval pri pristávaní na ruskom letisku Smolensk. Podľa dostupných informácií lietadlo v hmle zavadilo o stromy, spadlo, rozbilo sa na niekoľko častí a začalo horieť. Zomrelo 96 ľudí, medzi nimi poprední predstavitelia verejného, politického a cirkevného života. Kaczynski s manželkou a 89-člennou delegáciou mieril do ruského mesta Katyň, kde si chcel pripomenúť 70. výročie masakry viac ako 22 tisíc poľských dôstojníkov, policajtov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

Varšavu zaplavili desiatky tisíc trúchliacich

Desiatky tisíc trúchliacich Poliakov v sobotu neskoro večer zaplavili ulice a námestia v centre Varšavy, aby si uctili pamiatku prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý v sobotu tragicky zahynul pri leteckej nehode na západe Ruska. Ľudia priniesli kvety a sviečky, ktoré postupne zaplňujú priestor pred prezidentským palácom a Pilsudského námestie, ktoré je tradičným miestom pri výnimočných príležitostiach vo Varšave. Medzi zhromaždenými nechýbal ani predseda dolnej komory poľského parlamentu Bronislaw Komorowski, ktorý po smrti prezidenta dočasne prevzal jeho právomoci.

Na varšavskom zhromaždení však chýbal premiér Donald Tusk, ktorý medzitým dorazil do ruského mesta Smolensk, kde sa tragédia odohrala. Na mieste sa stretol s ruským premiérom Vladimirom Putinom, ktorý ho objal, a obaja následne spolu položili na miesto tragédie kvety. V Smolensku je už aj Jaroslaw Kaczynski, prezidentov brat-dvojča.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiDonald TuskHerman Van RompuyJaroslaw KaczynskiMiguel Angel Moratinos