Únia vyzvala Turecko, aby obnovilo mierový dialóg s Kurdmi

Tureckým mestom Diyarbakir otriasol výbuch
Explóziu zrejme spôsobila nálož ukrytá v aute. Diyarbakir, 31. marec 2016. Foto: SITA/AP

Brusel 3. apríla (WebNoviny.sk) – Európska únia vyzýva Turecko, aby obnovilo mierový proces s Kurdmi. EÚ súčasne vyjadrila pripravenosť podporiť tento mierový proces, informovala dnes agentúra DPA.

EÚ vyzvala Turecko na obnovenie mierového dialógu s Kurdmi v čase, keď trvá vlna násilností, ktorých terčom sú najmä predstavitelia tureckých štátnych bezpečnostných zložiek.

Vyhlásenie EÚ sa objavilo niekoľko dní po tom, ako výbuch v aute nastraženej bombovej nálože v Diyarbakire na juhovýchode Turecka 31. marca usmrtil siedmich policajtov a ďalších 27 osôb – vrátane 14 civilistov – bolo zranených.

Agentúra Anadolu súčasne v noci nadnes informovala, že pri protiteroristickej operácii v provincii Mardin na juhovýchode krajiny v sobotu zahynulo ďalších päť vojakov a jeden policajt.

Na juhovýchode Turecka obývanom prevažne Kurdmi sa od júla 2015, po skončení dvojročného prímeria, opäť rozhoreli strety medzi bezpečnostnými silami a kurdskými povstalcami, ktoré si vyžiadali stovky mŕtvych.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová však vo svojom dnešnom vyhlásení uviedla, že jediným spôsobom, ako turecké vedenie môže „dosiahnuť pokojné a trvalo udržateľné riešenie, je skutočný dialóg v rámci procesu urovnania vzťahov s Kurdmi“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica Mogheriniová