Uniesli ho, prišiel o obličku. Na olympiáde získal striebro

Isaquias Queiroz
Isaquias Queiroz Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 16. augusta (WebNoviny.sk) – Prvý pokus na historické olympijské zlato pre Brazíliu v rýchlostnej kanoistike mu nevyšiel, ale rozhodne nepohrdol ani striebrom. Isaquias Queiroz Dos Santos na domácich hrách v Riu de Janeiro v utorok finišoval druhý vo finále C1 mužov na 1000 m.

OH 2016

„Som skutočne spokojný so ziskom tejto medaily po všetkých tých prekážkach, ktoré som musel prekonať,“ skonštatoval 22-ročný singlkanoista, pred ktorým bol v cieli rýchlejší iba Nemec Sebastian Brendel. V Lagúne Rodriga Freitasa v južnej časti Ria má počas pretekov žičlivé prostredie. V publiku mu drukuje matka aj mnohí priatelia. „Cítim sa skutočne ako doma. Veď dva roky som tu žil, takže lagúnu dobre poznám. Keď sa dvihne vietor, je to tu komplikované,“ vraví Queiroz.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 12. deň

Bol ešte len batoľaťom, keď sa naňho prevrhol hrniec s horúcou vodou. Od piatich rokov vyrastal bez otca, ktorý umrel; aj ho bez fyzickej ujmy na zdraví uniesli a ako desaťročný po páde zo stromu prišiel o obličku. Pochádza z Ubaitaby, malého mestečka chudobného brazílskeho severovýchodu, kde dospieval spoločne s deviatimi súrodencami, z ktorých boli štyria adoptovaní. Akokoľvek ťažko bol skúšaný životom, na domácich OH v Riu de Janeiro sa chce stať prvým olympijským víťazom z tejto krajiny v odvetví. Má na to ešte dva pokusy.

Prezývka „sem rim“

Okrem viditeľnej jazvy po operácii obličky nosí ďalšie už len na duši. Ináč pôsobí výzorom sebavedomého mladého muža s drahokamom blyštiacim sa v ľavom uchu a pravým ramenom posiatym tetovaniami. Je trojnásobný majster sveta (C1 na 500 m v Duisburgu 2013 a Moskve 2014, C2 na 1000 m v Miláne 2015).

„Od jeho prvého kontaktu s vodou som si uvedomil, že má v sebe niečo výnimočné,“ tvrdí jeho tréner z detstva Figueroa Conceicao. Nevedel pochopiť, prečo ho prezývajú „sem rim“, v portugalčine „bez obličky“. „Ukázal mi jazvu a vyrozprával príbeh, ako chcel vidieť hada na strome. Spadol na skalu a v nemocnici mu museli vybrať jednu obličku.“

Nebol bezproblémový

Queiroz nebol bezproblémový zverenec. Keď mu kouč zakázal plávať v znečistenej rieke, kde trénovali, neposlúchol. Za trest ho na národnom šampionáte zaradil do kategórie so staršími pretekármi. „Vraví: ‚Nijaký problém‘. A skončil druhý,“ spomína tréner. Potom to už s Queirozovou kariérou šlo prudko nahor.

V roku 2011 sa stal juniorským svetovým šampiónom a o dva roky neskôr získal prvý titul majstra sveta. Koučuje ho Španiel Jesus Morlán. „Stať sa špičkovým športovcom, k tomu vedie kľukatá cesta. Nie je to jednoduché. Musíte ísť každý deň až na smrť,“ tvrdí jeho brazílsky zverenec.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom