Unikajúceho Kaddáfího zastavilo francúzske lietadlo

Líbyia
V Líbyi Kaddáfího zabitie vyvolalo bujaré oslavy. Foto: SITA, AP
PARÍŽ 20. októbra (WEBNOVINY) – Zosadený líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa po dobytí mesta Syrta povstalcami snažil utiecť, konvoj vozidiel však identifikovalo a „zastavilo“ francúzske vojenské lietadlo.

Počas štvrtkového vystúpenia pred novinármi v Paríži to uviedol francúzsky minister obrany Gérard Longuet. Skupine niekoľkých desiatok vozidiel podľa neho Francúzi zabránili v odjazde zo Syrty, výsledkom zásahu však nebolo ich zničenie.

O to sa postarali až líbyjskí bojovníci, ktorí Kaddáfího následne odvliekli preč, povedal Longuet.

Podľa francúzskeho ministra lietadlo na miesto vyslali na základe hlásenia, že zo Syrty odchádza veľký konvoj tvorený až 80 vozidlami. Ako dodal, posádka francúzskej stíhačky typu Mirage 2000 dostala informácie z integrovaného generálneho štábu Severoatlantickej aliancie.

V rámci zásahu sa podarilo oddeliť niektoré vozidlá od zvyšku konvoja, ktoré sa potom dostali do rúk Kaddáfího protivníkov. „Pri týchto zrážkach vozidlá zničili, ľudí zranili a zabili a medzi nimi bol aj Kaddáfí,“ opísal Longuet posledné chvíle života dlhoročného vodcu, ktorý podľa povstaleckého vedenia podľahol ťažkým zraneniam a jeho telo odviezli na tajné miesto.

Líbya oslavuje

Správy o Kaddáfího smrti potvrdzujú naturalistické zábery z mobilného telefónu zachytávajúce jeho zakrvavenú a polonahú mŕtvolu, ktorú vláči po ulici rozvášnený dav. Zverejnený videozáznam kontrastuje s pochvalnými reakciami západných politikov, ktorí predtým vyzývali na zadržanie diktátora a jeho postavenie pred spravodlivý súd.

Obrazom: Muammar Kaddáfí je mŕtvy

V samotnej Líbyi Kaddáfího zabitie vyvolalo bujaré oslavy. Povstalecký premiér Mahmúd Džibríl počas narýchlo zvolanej tlačovej konferencie v Tripolise hovoril o „historickej chvíli“, zatiaľ čo sa ulicami ozývala oslavná streľba a davy ľudí mávajúcich novými líbyjskými vlajkami vykrikovali tradičný slogan Boh je najväčší.

Obrazom: Líbyjskí povstalci dobyli Syrtu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mahmúd DžibrílMuammar Kaddáfí