Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Union - zdravotná poisťovňa
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
5. decembra 2016 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Union mlčí, nemocnice stále nedostali novú ponuku

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) doposiaľ nedostala novú ponuku od Union zdravotnej poisťovne (ZP). Na základe avíza niektorých členov ANS, že im v platbe od Union ZP za mesiac október boli stiahnuté príplatky za prvý polrok tohto roku, sa ANS obrátila na svojich členov s požiadavkou o informáciu, či u nich došlo k zníženiu objemov o sumu príplatkov za prvý polrok.

„Z doterajších odpovedí sedemnásť členov ANS potvrdilo zníženie objemu, u ôsmich členov ku zníženiu nedošlo. ANS bude požadovať vrátenie stiahnutých príplatkov,“ informovala v pondelok ANS. Zároveň zvažuje podanie aj na Najvyšší kontrolný úrad, a to aj vzhľadom na vyjadrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, že Union ZP je v dostatočne dobrej finančnej kondícii na to, aby k sťahovaniu príplatkov nepristúpila.

Union ZP chce nájsť v rokovaniach s ANS kompromis. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP.

Zdravotná poisťovňa už začala z nemocníc sťahovať peniaze. „Úhrada príplatkov bola dohodnutá v štyroch splátkach, kde tú prvú sme zrealizovali,“ povedala členka predstavenstva. Od fakultných a univerzitných nemocníc Union nebude žiadať vrátenie príplatkov. „So všetkými štátnymi nemocnicami, okrem teda dvoch, sme sa dohodli na úsporných opatreniach. A úspory z týchto opatrení sú vyššie ako tie príplatky, ktoré by sme od nich pýtali,“ vysvetlila Májeková.

Podľa zverejnených informácií vypovedalo Unionu do piatka zmluvu 40 nemocníc združených v ANS. Ako ďalej informovala asociácia, štyri nemocnice zmluvu nevypovedajú, 14 nemocníc vypovie zmluvu v blízkom čase a zostávajúce nemocnice zvažujú vypovedanie zmluvy. Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva.

Odporúčané články

Drucker verí v dohodu nemocníc s Unionom v najbližších dňoch Nemocnice nesúhlasia s upravenou ponukou Unionu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies