Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júla 2017 Zdravie od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Univerzitná nemocnica v Košiciach pri liečbe cievnych mozgových príhod ako prvá využíva ASPECTS

KOŠICE 10. júla (WebNoviny.sk) – Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice používa pri liečbe cievnych mozgových príhod ako prvá nemocnica na Slovensku projekt ASPECTS. Ako informovala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková,

„Alberta stroke programe early CT score (ASPECTS)“ – skóre na hodnotenie rozsahu ischemických zmien u pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou je program, ktorý umožňuje zlepšiť a urýchliť diagnostiku cievnych mozgových príhod a tým prispieť k zvýšeniu percenta pacientov, ktorým bude poskytnutá akútna liečba.“

Počítačové vyhodnotenie ASPECTS skóre je prínosom pri rozhodovaní o podaní a nepodaní akútnej liečby a zvyšuje bezpečnosť akútnej liečby. Toto počítačovo vyhodnotené skóre ASPECTS ako prvá na Slovensku zaviedla Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.

Posudzovanie rozsahu ischémie je závislé aj od skúseností vyšetrujúceho a aj u skúsených radiológov a neurológov sa vyhodnotené skóre môže líšiť. Počítačový program na vyhodnocovanie CT umožní presnejšie posúdenie rozsahu ischémie a rozhodnutie o ďalšej liečbe odstránením subjektívneho faktora.

Akútna liečba má dve zásadné limitácie

Ako uviedla Stašková, každých 30 minút zomrie alebo je invalidizovaný pacient s cievnou mozgovou príhodou (CMP) len preto, lebo nie je liečený v správnom čase na správnom mieste – inými slovami dostatočne rýchlo v nemocnici vybavenej personálne, technicky a procesuálne.

Akútna liečba cievnych mozgových príhod má dve zásadné limitácie – čas a rozsah ischemického ložiska. Intravenózna trombolýza sa podáva v časovom okne do 4,5 hodiny a mechanická trombektómia je indikovaná do šiestich hodín. Avšak najlepší výsledný stav je samozrejme pri podaní v čo najkratšom čase.

„Iktové centrá“ pre akútnu liečbu

Zmena manažmentu pacientov s centrálnou mozgovou príhodou je prioritou ministerstva zdravotníctva, ktoré už vypracovalo sieť primárnych a sekundárnych „iktových centier“ pre akútnu liečbu. Stašková informovala, že UNLP Košice je zaradená medzi sekundárne centrá.

Počas nedávneho kongresu ESO (The European Stroke Organisation – paneurópska spoločnosť združujúca vedcov, lekárov a národné odborné spoločnosti pre cerebrovaskulárne ochorenia) v Prahe 2017 prvýkrát oceňovali nemocnice, ktoré dosiahli vytýčené kritéria kvality a UNLP Košice získala zlaté ocenenie.

Odporúčané články

Prieskum: Slovenky trpia zbytočne. Myómy sa už nemusia riešiť len chirurgicky. Vlani sa na Slovensku objavilo 87 nových prípadov nákazy HIV

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies