Univerzitu Mateja Bela čaká akreditácia, rektorke sa nepáči

Univerzita Mateja Bela
Foto: SITA/Jano Šperka

BANSKÁ BYSTRICA 17. septembra (WEBNOVINY) – Vstup do novej komplexnej akreditácie a ukončenie implementácie systému kvality vzdelávania sú hlavné úlohy, ktoré čakajú v nastávajúcom akademickom roku banskobystrickú Univerzitu Mateja Bela (UMB).

Pri príležitosti utorkového otvorenia akademického roka to pre agentúru SITA uviedla rektorka UMB Beata Kosová. Najmä nová komplexná akreditácia bude podľa nej veľmi ťažkou úlohou.

„Pretože kritériá, ktoré sú nastavené, sú veľmi prísne a žiaľ sú pomerne jednostranne a účelovo vybraté z podmienok technických a experimentálnych prírodných vied. Čiže vyžadujú od nás výstupy, ktoré v sociálno-humanitných vedách neexistujú a my ako spoločenskovedná univerzita budeme musieť veľmi v tomto roku bojovať o miesto pod slnkom,“ povedala Kosová.

Do nového akademického roka vstupuje UMB so zhruba 10 200 študentmi, čo je o vyše 1 000 menej než vlani, čo však rektorka vzhľadom na veľký populačný prepad hodnotí ako uspokojivé. Akreditovaných má 303 študijných programov vo všetkých stupňoch vysokoškolského štúdia dennej aj externej formy, reálne však z nich tento rok ponúka 231. „Najväčší záujem býva o manažment, marketing, cestovný ruch, medzinárodné vzťahy, psychológiu či právo,“ uviedla Kosová. Dodala, že 14 študijných programov má UMB spoločných so zahraničnými univerzitami.

UMB má šesť fakúlt, z jej vyše 1 300 zamestnancov je zhruba 690 pedagogických. Študentom denného štúdia poskytuje ubytovanie v štyroch študentských domovoch s celkovou kapacitou 2 260 lôžok. Z tohtoročných žiadostí o ubytovanie kladne vybavila 65 percent. Podľa skúseností z minulých rokov však po prerozdelení lôžok po študentoch, ktorí sa neubytujú, stúpne koncom septembra počet kladne vybavených žiadostí na zhruba 80 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom